לימודי ריפוי באמנות – למה זה טוב ואיך לומדים את זה?

אמנות נתפסת בעינינו כדבר שאמור להיות יפה וליצור תפאורה יפה ומרהיבה לעולם שבו אנו חיים. חפצי אומנות נתפסים כפריטים שמקשטים את סביבת המגורים וסביבות אחרות שבהן אנו חיים. האמת היא שאמנות היא כלי רחב שימושים ומלבד היותה אמצעי ליצירת עולם יפה וממרהיב היא גם בעלת יכולות נוספות. אחד התחומים שבהם אמנות מוכרת ככלי ייחודי ובעל חשיבות הוא התחום הטיפולי. תחום הטיפול הוא תחום רחב שאליו נכנסו בשנים האחרונות תת תחומים שונים שמטרתם להציע שיטת טיפול שונות ומגוונות.

הכוח של האמנות

טיפול באמנות למשל הוא אחד מתתי התחומים הללו כאשר בבסיס השיטה עומדת החשיבה כי אמנות יכולה להאיר צדדים שונים שנפשו של המטופל וללחץ מתוכה היבטים שעל פי רוב אנשים מתקשים לחלץ. היכולת של אמנות להציף מעלה קשיים, טראומות וכאבים הופכת אותה לכלי יעיל לטיפול בילדים קטנים, בני נוער ואנשים מבוגרים. טיפול באמנות הוא כלי מצוין לאבחון מקור הקושי וליצירת אמון בין המטפל והמטופל ללא מלים.

עקרונות הטיפול באמנות

חשוב להבין כי אבחון בטיפול באמנות נעשה דרך כמה וכמה ציורים ועבודות. ישנם סוגים שונים של אובייקטים שילדים או מבוגרים יתבקשו לצייר כדי להבין ולהתבונן על קווים שונים בנפשם. כך למשל ניתן לראות בציורים של ילדים שחוו תקיפה מינית היבטים של בושה, אלימות, כניעה, חוסר אונים ועוד. דרך הציור יכול המטפל לגעת בנפשו של הילד ולהבין מה מתחולל בה. הטיפול באומנות מתגבר ועוקף מכשולים של בושה, טראומה וכאב ומצליח בעזרת האמנות ליצור מרחב של אמון וקשר.

במקרים אחרים ניתן בערת הטיפול באמנות ליצור תנועה בחייו של אדם. כך למשל אנשים מבוגרים שסובלים מדיכאון מצליחים בעזרת ציור, פיסול או עבודות יצירה אחרות להניע את נפשם ולהעניק לה טיפול. במקרים אלו בעזרת היצירה, הם חווים את עצמם ולומדים לבטא את עצמיותם באופן אותנטי וללא מחסומים. חשוב להדגיש כי התוצאה אינה משנה כיוון שהדגש הוא על התהליך עצמו ועל התנועה שמייצרת האמנות.

תכנית הלימוד

תכנית הלימוד של קורס טיפול באמנות כוללת כמה וכמה רבדים. התכנית כוללת סדנאות אמנות מעמיקות שבהן נחשפים הלומדים לז’אנרים שונים ולמושגים מרכזיים בתולדות האמנות. מלבד זה נכללים לימודי פסיכולוגיה, פסיכותרפיה, טיפול, אבחון ועוד כלים טיפוליים שונים. עוד נלמדת שפת הסמלים והתקשורת היצירתית שמהווה בסיס לטיפול באמנות.

קהל היעד של התכנית

לימודי ריפוי באמנות מתאימים לבוגרי לימודי אמנות שמעוניין להפוך את האמנות למקצוע מתגמל ומספק במיוחד או לבוגרי מקצועות הטיפול שמעוניינים להרחיב את היריעה ולפתוח צורה לעולם חדש ומרתק. היתרון של ההכשרה בשיטה זו הוא בכך שהיא מאפשרת ללומדים להיחשף לעקרונות הטיפול באמנות לגעת בהם באופן מעמיק ולהתנסות במגוון סיטואציות. מדובר על תכנית לימודים מעשירה ומעניינת שפותחת את הלומדים בה למחוזות חדשים.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

Call Now Button