לימודי הכשרת מאמנים טיפוליים בשיטת נוביצקי

אימון טיפולי באמנות

לימודי מהות השיטה

מסלול לימודים זה מהווה את מהותה של “שיטת נוביצקי” והם מורכבים מלימודי עולם התופעות והפנומנולוגיה באמצעות יצירתיות האדם. הם לב השיטה ומהווים את לימודי הבסיס ( ל.ב.) להבנת כל התפיסה הייחודית שלה. התכנים נלמדים דרך סדנאות יצירה יחד עם הצגת התאוריה באמצעות מצגות, דיונים ותרגול. בנוסף לחלק התאורטי בו נלמדים יסודות הטיפול, ישנו חלק נוסף של יישום מיומנויות טיפוליות ואמנותיות יצירתיות . הלימודים מבוססים על למידה חווייתית ועל תצפית ודיון.

לימוד אימון טיפולי באמנות

 ניתן לבחור קורסים של לימודי אונליין עם מורה או קורסים של לימודים פרונטליים

תרפיה באמנות בשיטת נוביצקי

יחידה בעולם

שיטת נוביצקי היא שיטת טיפול ייחודית בעולם, המשלבת בין טיפול בגישות שונות ויצירה באמנות. ד”ר בלה נוביצקי לוקחת את הטיפול והאמנות צעד אחד קדימה, ומאפשרת ביטוי רגשי בלתי מילולי באמצעות האמנות, בשילוב כלים מעולם הפסיכותרפיה הקיומית, התרפיה באומנות, האימון וה- CBT. שיטה זו ייחודית  ומשלבת יצירה, קוגניציה ורגש.

ד”ר נוביצקי יצרה שיטה קריסטלית, מדוייקת וממוקדת של תהליך טיפולי קצר מועד המביא לתוצאות מוכחות .  

התוכנית כולה פותחה על מנת להביא את האמנות והתפיסה היצירתית ככלים לשינוי עוצמתי, משמעותי ופורץ דרך מבחינה אישית ומכל אחד לכל הסובבים אותו.

שיטת נוביצקי מאפשרת למטופל לעבור תהליך מעמיק וממוקד תוצאות בזמן קצר יחסית בחיים, ובכך מביאה להשגת יעדים ומטרות עד ליצירת המציאות הנכספת והרצויה.

מסלול לימודים זה הם לימודי התשתית אשר בהם לומדים הסטודנטים עקרונות יישומיים של עבודת המטפל יחד עם עקרונות השיטה כפי שהם באים לידי ביטוי בקליניקה. במהלך הקורס נחשף הסטודנט לתכנים טיפוליים, אימוניים ואמנותיים המהווים רקע תיאורטי ומעשי לתפיסה עליה מושתתת השיטה.  

שיטת הלימוד מביאה את הסטודנט לחוות את תהליך הטיפול אותו הוא לומד, להבין את העוצמות הטמונות בו ומתוך כך להתחיל שינוי בחייו הפרטיים כבר במהלך הקורס.


את החומר הנלמד מיישמים במהלך השיעורים, על ידי יצירה וביטוי אישי בחומרי האמנות השונים. כמו כן, ירכוש ויתרגל הסטודנט כלים, טכניקות יצירה ומיומנויות שונות.

תהליך הטיפול מורכב מדיאלוג בין המטפל לבין האדם היוצר את חייו ומביא אותו להתבונן בתהליך היצירה כך שיוכל להגיע לזיהוי של התופעות בבחירותיו האישיות בהקבלה לחייו האישיים.

כך מתוך מציאת הפערים בין המצב העכשווי-הקיים לבין המצב העתידי-הרצוי, ניתן למצוא פתרונות ולהגיע לתוצאות. התפקיד של המטפל בשיטה זו הוא מהותי וחשוב. בתהליך אנו מגיעים לרגעים מרגשים של תובנות, וגילוי חוזקות אישיות שהאדם כלל לא היה מודע אליהן קודם לכן.

אנו מאמינים שכל אדם הוא שלם, עוצמתי ויצירתי וביכולתו להוות השראה לסביבתו ולחברה כולה.

אדם בעל סקרנות לגילוי עצמי, רגישות ותשוקה לחיים מלאים ויצירתיים המשלב ידע ומיומנויות טיפוליות ואימוניות, יכול להוות השראה ורצון לשינוי אצל האחר.

האדם מגלה ביצירה עוצמות לא ידועות הנמצאות בו , איתן הוא יוצר חיים מלאי משמעות ומעוררי השראה.

משך הלימודים במסלול ל.ב. בשיטת נוביצקי הוא כשנה אקדמית כעשרה חודשי הכשרה, פעם בשבוע. כל מפגש מורכב מלימוד חומר עיוני, מעשי ופרקטי לתרגול.

בקורס הסופרוויז’ן ניתן מענה לדילמות העולות במהלך  מפגשי ההדרכה וזאת על מנת לתת ליווי מקצועי למטפלים בשיטה הלכה למעשה. כחלק מחובות ההכשרה, יהיה על הסטודנט לאמן טיפולית במספר מטופלים וזאת על מנת להיות זכאי לתעודת מטפל שתאפשר עבודה כמאמנים טיפוליים בשיטה.

במסגרת המסלול, הסטודנטים לומדים היכרות עם עולם התופעות וכוחם המרפא של חומרי האמנות, מאפייני החומרים וכלי האמנות השונים בהתאם לנושאים בשיטת נוביצקי והשימוש בהם בטיפול באמנות. התאמה של חומרי אמנות לפי היעדים.

השפה האמנותית נלמדת בד בבד עם השפה הטיפולית- בדגש על התבוננות פנומנולוגית, הצפייה ביצירת המטופל ומה ניתן להפיק מזה. בדיקת החוויה שחומרי האמנות מזמנים ומה כל חומר עשוי לעורר אצל המטופל.

נלמדים עקרונות וגישות של טכניקות לטיפול בחומרים השונים. החומרים והכלים שבאמצעותם המטופל יוצר דימויים חזותיים הם בעצם שותפיו לעבודה של המטפל באמנות בשיטת נוביצקי .

בקורס מגלים מגוון רחב של חומרים שבהם משתמשים לפי נושאי טיפול שונים. חווים את החומרים בהתנסויות שונות ,על הרצף שבין רטוב ליבש, נשלט ובלתי נשלט. לומדים על הפוטנציאל של כל חומר ועל מגבלותיו במפגש הטיפולי, החומרים וההתנסויות שמתאימים לעבודה בהתאם לצורך הרגשי שבתהליך הטיפולי.

הקורסים כוללים העברת ידע תאורטי בהרצאות ודיון במקביל להתנסויות שמדגישות את סוגי הקשר בין החומר למטופל תוך התבוננות פנומנולוגית.

הסטודנטים לומדים דרך תיאוריה, דרך יצירה אישית ותרגול התנסותי טכניקות התערבות אמנותיות ליצירת קשר בטיפול באמנות בשיטת נוביצקי לעבודה עם ילדים או מבוגרים, במסגרת פרטנית או קבוצתית.

הסטודנטים לומדים על יצירת הקשר הטיפולי, על השפה הטיפולית, ועל יצירת מסגרת יצירתית תוך שימוש באמצעים אמנותיים כדי להעמיק את התהליך טיפולי.

הסטודנטים לומדים במסגרת הקורס שיעור פרקטיקום מעשי בשיטת נוביצקי, הכולל תצפית בטיפול, התבוננות על התהליך הטיפולי, תוך כדי לימוד מושגי יסוד בטיפול ותוך דיון והעמקה בתהליך יחד עם המנחה שהינו מטפל בכיר.

הפרקטיקום  והסופרוויז’ן מאפשרים בנייה של ידע מעמיק המבוסס על  התמודדות עם אתגרים אמיתיים  ונתמך בהנחיה אישית וצמודה. התבוננות והעמקת ההבנה על התהליך המתרחש בפגישה, ויישום המושגים הנלמדים בכיתה בדיון בזמן הצפייה.

התבוננות במטופל והתבוננות בתפקידי המטפל.  אינטייק ויצירת קשר עם מטופל תוך יצירת חוזה טיפולי וברית טיפולית. התבוננות ביצירת  סטינג, הכלה  והחזקה.

תפקיד המטפל (הקשבה, לווי, שיקוף, תרגום, פירוש, ייצוג המציאות, תיווך). הסטודנטים נחשפים באופן מדורג לתהליכים מורכבים המהווים תשתית לקשר הטיפולי,  ולומדים על קבלת  אחריות אישית.

מפגש ראשוני של הסטודנטים עם עבודת השטח של הטיפול באמנות בשיטת נוביצקי תוך התבוננות פנומנולוגית.

בהמשך ללימודי המהות של “שיטת נוביצקי” ישנה אפשרות להמשיך ללימודי אמנות שיקומית או ללימודי המסלול לפסיכותרפיה באומנות אינטגרטיבית יצירתית אשר הינם הלימודים המתקדמים של “שיטת נוביצקי”, ובהם ישנה העמקה של גישות טיפוליות תוך שילובן עם היצירה של האדם.

בוגרי מסלול ל.ב. שהשלימו את כל חובותיהם, זכאים להכרה בשל לימודיהם, בשנה אחת מתוך המסלול התלת שנתי לפסיכותרפיה. הלימודים המתקדמים מושתתים על העמקה בלימוד השפה האמנותית- פנומנולוגית דרך תהליכי יצירה אישיים ותיאוריות מובילות המהוות את השורשים מהם צמחה “שיטת נוביצקי”. 

 -הלימודים של שיטת נוביצקי מודולריים ומשולבים והם כוללים שלושה מסלולים:

– לימודי המהות- לימודי בסיס (לימודי ה-ל.ב.) של “שיטת נוביצקי” – כעשרה חודשים- שנה אקדמית- – תעודת מאמן טיפולי.

– לימודי אמנות משקמת- שנה או שנתיים לקבלת תעודת מדריך לאמנות משקמת.

– לימודי פסיכותרפיה באמנות בשיטת נוביצקי –(3 שנים)- תעודת פסיכותרפיסט של המכון האקדמי טכנולוגי HIT.

– לימודי תרפיה באומנות (3 שנים)- תעודת תרפיסט באמנות של המכון האקדמי טכנולוגי HIT.ו

לימוד תרפיה באמנות בשיטת נוביצקי

תנאי קבלה ללימודי המהות :

ראיון קבלה והתאמה

תנאי קבלה ללימודי פסיכותרפיה באמנות בשיטת נוביצקי

ראיון קבלה, מבחן וניסיון טיפולי

תנאי קבלה ללימודי תרפיה באומנות :

תואר ראשון

500 שעות אמנות

4 קורסים בפסיכולוגיה

מבחן וראיון קבלה

לומדים תרפיה באומנות
נושאיםפירוט התכנים הנלמדים
מיומנויות
הקשבה
נלמד להתבונן, ולהבין את החוויה של האדם היוצר את התופעות
יכולת
אינטואיטיבית
בהבנת המטופל
לאחר שליטה בדרגת ההקשבה הגבוהה
ביותר שנרכוש במהלך הקורס, נשתמש
ביכולות
אינטואיטיביות להבנת תהליך הטיפול
ומצבו הנוכחי של המטופל
דמיון מודרךשימוש בדמיון מודרך ככלי להעצמה, חיבור ויצירת
דימוי עצמי מיטבי של המטופל
ערכים כיסודות להבנה ובניית
עצמי
גילוי הערכים המהותיים בחיים כמנוף
לבניית זהות
פנומנולוגיה של היצירה אל
מול החיים
חקר התופעות ביצירה במבט נקי, ללא
פרשנות והשלכתן אל מול המציאות
בחיים.
"פייסינג-אין"
מבוא לתהליכי
השינוי
כיצד שינוי נוצר, אילו תהליכים האדם
עובר, ובאילו כלים משתמשים על מנת
ליצור את השינוי
למידת האמנות ככלי
לביטוי רגשי
שימוש באמנות ככלי המעלה תכנים מהלא-מודע אל היצירה ללא מילים
גילוי עצמי
באמצעות
היצירה
שימוש בטכניקות ייחודיות של התבוננות
ביצירה לגילוי הצדדים העוצמתיים בחיי
המטופל.
ייעוד החייםגילוי יעודנו בחיים באמצעות שימוש
במטאפורות העולות ומושלכות אל
היצירה.
מטרות ויעדיםנחדד את המטרות והיעדים דרך היצירה
והתמקדות בחלקים בה.
כובד המסכהזיהוי המסכות בהן אנו משתמשים בחיינו, מנגנוני הגנה
פריצת דרך מהי פריצת דרך, הבנת מהותה ואופן
שימושה בתהליך הטיפול
הגשר בין מצוי
לרצוי
בניית הדרך להגשמה אותה נעבור מהמצוי אל הרצוי בחיינו
משבר
וקונפליקטים
זיהוי משברים וקונפליקטים בטיפול
אתיקה עקרונות האתיקה אשר מנחים את
המטפלים בשיטת נוביצקי.

* טל"ח - יתכנו שינויים בתכנית הלימודים.

dots vertical
אימון טיפולי באמנות
לימוד אימון טיפולי באמנות
תרפיה באמנות בשיטת נוביצקי
לימוד תרפיה באמנות בשיטת נוביצקי
תרפיה באומנות - אימון טיפולי באמנות
לומדים תרפיה באומנות
מה זה תרפיה באומנות פסיכותרפיה בשילוב אמנות

" בקורסים אונליין בזום ישלחו תעודות הסיום אך ורק דרך המייל "

חדשה ואחרונה2

צור קשר

מלא פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם.

Call Now Button