אמנות, על כל גווניה, יכולה לשמש אותנו בתור נקודת תצפית אל תוך עולמו הפנימי של היוצר. לעיתים ניתקל ביצירות שתיראנה כמו משהו מעבר לידע וההבנה שלנו, שנדמה שהיוצר עצמו התחבר לאיזשהו מקור השראה חיצוני שהוציא ממנו יצירה ייחודית. בתהליך של יצירה, בין אם באמצעות ציור, פיסול או כל סגנון אחר, אנחנו יכולים לרפא את עצמנו ולהתעמק בעולמנו הפנימי. באמצעות ההתעמקות וההתבוננות העמוקה פנימה, ניתן להתחיל תהליך של ריפוי וטיהור, שיתאים גם לילדים בעלי צרכים מיוחדים וגם לילדים שלוקחים תרופות להפרעות קשב ועוד.

אמנות מנקודת מבטם של ילדים בעלי צרכים מיוחדים

עבור ילדים, ישנה התמודדות יומיומית עם קשיים רגשיים ותסכולים עקב דחייה חברתית ואירועים נוספים שילדים לא תמיד יודעים כיצד להכיל, במיוחד אלו בעלי צרכים מיוחדים שחווים את המצבים הללו באינטנסיביות שונה לגמרי. התסכול והמטען הרגשי שהילדים הללו צוברים, גורמים לנסיגה וחסימה של ערוצים ואנרגיות שתורמים לפתיחות של הילדים בעלי הצרכים המיוחדים לעולם. הנסיגה הזאת עשויה להשפיע כל תחומי החיים וחשוב לתת לה מענה, כאשר טיפול באמצעות אומנות ועידוד יצירתיות עשויים לעורר פלאים.

ברגע שמאפשרים לילדים בעלי צרכים מיוחדים את הגישה לשימוש בחומרים כמו מכחול, צבעי גועש, צבעי פסטל, חול, פלסטלינה ועוד מגוון של חומרי גלם המשמשים ליצירה, הילד מרגיש שהוא יכול לתת ביטוי מוחשי לתחושות והרחשים הפנימיים שבליבו. באמצעות יצירה הילדים יכולים להגיע לתחושה של פריקה, שתשחרר מהם את המטענים ותאפשר להם לתפקד טוב יותר. כאשר הילדים עוברים תהליך יצירה מודרך, שניתן על ידי מדריך מקצועי שיודע כיצד לגשת ולתקשר בעדינות, הם מקבלים הזדמנות לחשוף את עצמם ואת העולם הפנימי העשיר שלהם, כאשר בעזרת זה ניתן למקד ולייעל את הטיפול בכל ילד וילד.

קורס שילוב לעובדים בתחום ההוראה

כיום ישנה מגמה בארץ של שילוב ילדים בעלי צריכים מיוחדים בבתי ספר וגנים רגילים. המטרה היא לנסות ולהכין גם את הילדים הללו לקראת התמודדות עם חיים עצמאיים יותר, כדי שיהיו מסוגלים לתפקד במסגרות שאליהן הם יגיעו בעתיד. עבור הילדים בעלי הצרכים המיוחדים מדובר בתהליך חשוב מאוד שיש לו פוטנציאל אדיר בהשפעה על היכולת שלהם להשתלב בחברה מתפקדת ונורמטיבית, כאשר גם הילדים האחרים שנחשפים אליהם מרוויחים. הילדים הרגילים מקבלים הזדמנות ייחודית, הם לומדים שיעור חשוב בקבלת השונה ומקבלים כלים לפיתוח סובלנות.

קורס שילוב מיועד לעובדים בתחום החינוך והטיפול, שרוצים לקבל הכשרה מקצועית ויכולת לעבוד עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים במסגרות רגילות. התפקיד הזה הוא בעל חשיבות עצומה ומושלם לאלו שיש להם זיקה לתחום הרווחה, החינוך והשירותים החברתיים. קורס שילוב מתאים גם לבעלי תואר ראשון במדעי החברה ואנשים שעוסקים בתחומים הפרא רפואיים, לצד האפשרות שהוא מעניק לביצוע הסבה מקצועית. קורס השילוב יכול לספק לכם שינוי מרענן לעבודה ייחודית ומספקת.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

לדעת להשתמש בכלים בצורה הנכונה והמדויקת , כמו בחיים!

תרפיה באמנות – חשוב להדגיש כי בדומה לגוף שלנו, גם הנפש של כל אחד מאתנו זקוקה לתשומת לב ולטיפוח, על מנת לתפקד בצורה טובה יותר, על מנת שנוכל לגלות בה חלקים חדשים, שאולי ביום יום אנו כלל לא נוגעים בהם, או אפילו לא מודעים לקיומם.

קרא עוד »

טיפול בנפש באמצעות יצירה ואמנות לשחרור חסמים מהעבר

השנים חולפות וכל אחת מהן בחובה רגעים שמחים ומאושרים לצד קשיים וימים לא פשוטים. מכיוון שהחיים שלנו רצופים באירועים מכל הסוגים, אנחנו לומדים עם השנים, להדחיק באופן כמעט באופן אוטומטי את הזיכרונות מהרגעים הקשים. אבל גם כשהזיכרונות מודחקים הם עדיין נמצאים בתוכנו.

קרא עוד »
Call Now Button