על העצמת נשים כמקור לצמיחה כלל חברתית

בשנים האחרונות הרעיון של העצמה נשית הולך וצובר פופולאריות וזה בעיקר קשור לתהליכים ולתמורות שמתרחשים על פני עשרות שנים במדינות רבות בעולם המערבי ובכללן בישראל. רעיון ההעצמה הנשית רואה בנשים כוח שמסוגל להניע תהליכים, לשנות סדרי עולם ולהשפיע על הסביבה שלנו בדרכים חשובות ויצירתיות. בבסיסה של ההעצמה הנשית עומד הרצון לחתור לשוויון מלא בין גברים ונשים תוך הכרת השוני והייחודיות של נשים והיכולות המיוחדות שמהן נהנות נשים בתחומים רבים ומגוונים.

מה זה בדיוק?

באופן ספציפי העצמת נשים יכולה להיעשות במגוון דרכים והכלל החשוב ביותר הוא הבנה בדבר כוחן הייחודי של נשים והיכולות המיוחדות שלהן. לא מדובר על האדרה של הוכח הנשי וניסיון לשכנע כי נשים יכולות לעשות הכל, אלא בהבנה כי מדובר על יכולות שונות מאלו של גברים וביכולת של כוחות אלה לשנות את פני הדברים ולהציע לעולם איכויות שונות מאלו של גברים. כך למשל במשך שנים שכנעו גברים את העולם בדוגמה לינארית שבה יש שולט ונשלט, היררכיה ברורה וכללים מוכרים של המשחק.

כוח- לשם מה?

כללי ההעצמה הנשית מדברים על כוח מסוג אחר שכולל האצלה של סמכויות, שיתוף ושימוש בכלל המשאבים לטובת מטרה אחת שהיא חיבור והרמוניה בין כלל הכוחות שפועלים. סמכות במקרה זה משמשת כלי לבנייה ולצמיחה ואינה משרתת את בעלי הכוח. הבנה של נשים אם כן לגבי יכולות אלה עשויה להעצים אותן ולשכנע אותן לפעול בדרכן, וכך לשנות את סדרי הכוח הקיימים בחברה. ההעצמה הנשית אינה מבטלת את כוחם של גברים אלא מבקשת להשוות אליהם את כוחן של הנשים וליצור מערכת שוויונית והרמונית בין המינים.

למה תורמת הכשרה כזו?

הכשרה שמעניקה העצמה אישית לנשים היא כלי יעיל וחשוב להענקת ביטחון לנשים בשוק העבודה. נשים שעברו הכשרה מתאימה מספרות שבזכותה ידעו לדרוש את זכויותיהן באופן אסרטיבי, לעמוד על שלהן ולבטא את עצמן במקום העבודה. גם בתחום המשפחה ניתן לראות כיצד העצמת נשים תורמת לתא המשפחתי. כך מספרות נשים שעברו את התהליך כי בזכות חלוקת תפקידים הוגנת בין בני הזוג הכירו בכוחן, הן התמלאו במשאבים והצליחו ליצור הדדיות ביחסים.

מה נכלל בהכשרה?

תכניות לימוד להעצמת נשים כוללת סדנאות ללימוד חוויתי והעמקת התודעה, ועוד תחומים שונים שנוגעים לפן הטיפולי כך שאת מה שנלמד יוכלו המשתתפות להעביר הלאה. אלו לימודים שמשלבים פסיכולוגיה, טיפול בדגש על שפת הסמלים והתקשורת היצירתית שמאפשרת להניע בתוך המשתתפות שינוי. הכשרה מסוג זה מתאימה נשים עובדות, לכאלה שמעוניינות להשתלב בשוק העבודה, לנשים שחשות שהן צריכות מקור השראה לגבי היכולות שלהם ולכל מי שעקרון השוויון המגדרי מדבר אליה.

היתרונות הברורים

היתרון של השיטה הזו הוא בכך שהיא מבקשת ליצור העצמה לנשים דרך עקרונות של חיבור ולא התנגדות. השיטה מעניקה לנשים את היכולת להתבונן על עצמן בעזרת כלים ייחודיים מתחום האמנות והטיפול שמדברים את שפתן. לבסוף מדובר על אמצעי משנה חיים שמייצר תנועה ומשחרר חסמים.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

Call Now Button