על שיטת נוביצקי

Path 22

שיטת נוביצקי קיימת כבר 20 שנה, יותר מ- 140 מחזורים של הכשרת מטפלים ומאמנים, יותר מ-2000 מטפלים ויותר מ-13000 מטופלים. השיטה מאושרת על ידי לשכת הבינלאומית של מטפלים ומאמנים ביצירה ICCF.

בבסיס שיטת נוביצקי קיימת האמונה שכל אדם הוא שלם מתפתח, בעל עוצמות ויצירתי. אנחנו בשיטת נוביצקי מאמינים שהיצירה היא כוח לשינוי אישי וחברתי רב עוצמה ודרך היצירה אנחנו יוצרים טרנספורמציה בחיים של אנשים. החזון שלנו הוא ליצור רשת של אנשים שיכולים לעזור לעצמם, לאחרים ולהיות מעוררי השראה.

מאחורי שיטת נוביצקי, נמצאת מייסדת השיטה ד”ר בלה נוביצקי והחזון האישי שלה.  ד”ר נוביצקי, שהצטיינה במקצועות הריאליים מתמטיקה ופיזיקה ובמקביל כל חייה ציירה ופיסלה, חשבה לעשות קריירה בארכיטקטורה כמקצוע שמאחד בין שתי הדיסציפלינות הללו.  אך כפי שטוענת ד”ר בלה נוביצקי, היא קיבלה מתנה גדולה כאשר גילתה בגיל צעיר יחסית את הייעוד שלה בחיים כשעבדה כמטפלת בפיסול במוסד לנוער עבריין “מכורה”. אלה היו ילדים ונוער קשים ביותר מקצות האוכלוסיות. דרך היצירה הצליחו הנערים לפרוץ ולהגיע למקומות הטובים שבתוכם. תוך כדי עבודתה של ד”ר בלה נוביצקי עם הנערים במוסד דרך אמנות ופיסול, כל הצוות הבחין בכך שבכל אחד מהנערים הללו התחולל מהפך חיובי מפתיע ביותר! היא מצידה גילתה בעוצמה את תכלית חייה “בשביל זה באתי לעולם! לעזור לאנשים דרך האמנות”. מאז היא חרתה על דיגלה שזה החזון שלה בחיים: להביא לשינוי חיובי מהפרט אל כלל החברה דרך היצירתיות שיש בכל אדם!

שיטת נוביצקי מושתתת על עולמות תוכן שונים ורב תחומיים. השיטה פותחה לפי ידע, מחקר וניסיון מצטברים לאורך שנים על ידי ד”ר בלה נוביצקי. היא נבנתה בצורה מאוד קריסטלית, ממוקדת ומובנית לפי התמצית של תהליך היצירה:

 • חקר עולם האמנות ותהליכי היצירה- חווית האמן היוצר ככלי לשיפור החיים.
 • תרפיה באמנות- האמנות כאמצעי לתהליכי ריפוי.
 • טיפול ייעודי וקצר מועד- אינטרדיסציפלינרי שכולל דיסציפלינות שונות. העיקרון הוא טיפול ממוקד קצר מועד המשלב בתוכו עומק נפשי שבא מתהליך האמנות.
 • פסיכולוגיה חיובית- פסיכולוגיה החוקרת את מדע האושר של האדם
 • מדעי הניהול והתנהגות ארגונית- כלים לארגון יעיל של החיים לתוצאות מיטביות.
 • תמצית תהליך היצירה –תהליך היצירה עצמו מביא את האדם להתבוננות בהופעות של החיים שלו כמו שהם ללא תוספת של פרדיגמות מהעבר והרגלים ישנים. מה שקורה על דף הנייר הוא מראה מדויקת למה שקורה בחיים עצמם. אין כל צורך בניסיון קודם באמנות..
 • השיטה מתמקדת בעיקר בהווה ובעתיד הרצוי לאדם, ובדרכים להגיע לתחושת סיפוק ומימוש עצמי. דרך הגילוי המחודש של העוצמות והחוזקות האישיות, האדם מתחבר לכל מה שמהווה בשבילו כוח המניעו לצאת לפעולה ולהגשמה עצמית.
 • כלי הביטוי הויזואליים פלסטיים מאפשרים לאדם להתבונן על מה שיצר יחד עם המטפל שלו ולשוחח איתו על כך. דרך ההתבוננות ביצירה המטפל מוביל את האדם לגלות תובנות מעצימות על עצמו, אליהן לא היה מודע ולא היה מחובר. בשיטה מתמקדים באמנות המודרנית אשר נותנת כר פעולה נרחב של אפשרויות בנוסף לציור ופיסול קלאסי, כמו: צבעים, מצעים, חומרים, אובייקטים, פיסול גוף, אמנות קינטית, אינסטליישן, צילום, וידאו  ועוד.
 • הייחודיות של השיטה הינה בגישה הפנומנולוגית, דרך התבוננות בתופעות. האמנות מהווה כלי ממנה לומדים להתבונן על הארועים בחיים האישיים. הדברים הינם כפי שהם, תופעות לפני נתינת פרשנות. בדרך כלל הפרשנות האישית שאנו נותנים לתופעות בחיינו, באה מתוך תבניות מהעבר ומקבעת את האדם במקומות שלא תמיד טובים לו. בשיטה לומדים להרחיב את נקודות המבט, להתבונן ולהבין את מה שקורה בחיים מפרספקטיבות נוספות חדשות. למשל. כתם אדום, לא תמיד פירושו דם אלא יכול לבטא אולי פריחה. שחור זה לא תמיד עצוב אלא אולי זה אלגנטיות. הפרשנות האוטומטית באה מדברים שחווים בעבר, אינם נכונים יותר לאדם בהווה ולכן נתקעים שוש ושוב באותן בעיות. העולם הויזואלי הוא חלק משמעותי מדרכי התקשורת הבינאישיים שלנו. ומכאן הדרך קצרה לשלבו עם עולם הרגש ביומיום, התקשורת שלנו בעיקרה ויזואלית. הוואטסאפ זו דוגמה נהדרת לכמה זמן אנחנו משקיעים במילים ובצד הוורבאלי. המדבקות והאימוג’י נותנים למעשה כלים מדויקים ,רגשיים וויזואליים למסר שאנו רוצים להעביר. למעשה מחקרים מראים שמה שנוגע באנשים זה הצד הויזואלי, האימג’ים;

 

                55% חזותי ויזואלי

                38% שמיעתי

                 7%  מילולי וורבאלי

 

Untitled 1 e1616366162712

 

 

 

 

 

 

מה משותף לכל האנשים בכל המקצועות שלהם: צבעי, אשת משרד, טבחית, מכבי אש, רופאה, נגר, מורה למתמטיקה, מדען? הרי הם כל אחד עוסק במקצוע אחר, באים מעולמות תוכן כל כך שונים!

כולם בילדותם, אם הם התפתחו בצורה נורמטיבית, הם כולם ציירו! בגן ,וגם לפני כן מתחילים לשרבט .קשר עין מוח יד הוא פיתוח של אדם נורמטיבי ,זה חלק מהתפתחות נורמלית.

שפת הסימנים – עוד לפני הדיבור כשילד מתפתח בצורה נורמלית, ישנה תקשורת בלתי מילולית בשפת הסימנים, דרך בכי או תנועה. את הסמל אי אפשר להסביר היטב בתיאור מילולי כיוון שהוא מכוון למשמעויות של תחושות ורגשות יותר מאשר להצהרות מילוליות. עבור היוצר הסמל מייצג את הצד החבוי והסודי שלו, מוקד של מתחיו.

Untitled 11

היצירה מאפשרת תקשורת פנימית עם עצמך. ילדים מבטאים עצמם בדרכים שונות: דיבור, תנועה, משחק, שירה, ציור ועוד. ילד מצייר על הדף ובכך מוציא החוצה את הדיאלוג פנימי שלו, מארגן על הדף את מה שקורה בפנים. את השיחה הזאת אנחנו רוצים להחזיר לחיינו, להעביר אל המטפלים והמטופלים שלנו. יש המון שכבות ודברים שחוקים – קשר ליצירתיות, לביטוי, ליצירתיות. לפתוח פתחים מחדש ולעורר את היצירתיות.

כולנו ציירנו כשהיינו קטנים, זה חלק מההתפתחות הנורמלית! להיות יצירתי זה משותף גם לנו ולכל אדם.

הדמיון והיצירה לוקחים אותנו כמו מעלית אל התת מודע ומביאות אותנו למודעות, ולהכרה עצמית של היכולות והחוזקות שלנו.

ביומיום ובתוך האוטומט של השגרה אנחנו מתקשים להגיע אליהם. האמנות והיצירה הם המתווכים שלוקחים אותנו לדברים פנימיים בתוכנו שאנחנו לא מחוברים אליהם ביומיום. שיטת נוביצקי עוזרת לאדם, דרך כלי היצירה, להתחבר למקומות פנימיים אלו אצלו. מייצרת סביבת עבודה סביב המתווכים האלה. מתחילים לראות את הדברים שלא רואים.

התקשורת המילולית היא תחת ביקורת ושיפוטיות של החלק הקוגניטיבי במוח. יש להם גבול מסוים ויצירה חזותית חודרת למקומות עמוקים ולא צפויים – מתוך היצירה תגלו עוצמות שחבויות בכם.

כשהמילים נגמרות ואתה עובר לחוויה יצירתית אומנותית  ,שם תגלה שהחיים עוצמתיים ומעוררי השראה. לפי שיטת נוביצקי היצירה נוגעת במקום שבו  נגמרות המילים.

Untitled 12png

בשיטת נוביצקי מתקיים שילוב בין רגש, מעשיות, מחשבה, יצירה לבין הישגים ותוצאות בחיים. ההיגיון והרגש תורמים אחד לשני ויוצרים את הבן אדם השלם והמתפתח. ההיגיון מעדן את התפרצויות הרגש והרגש מכניס רוח וטעם להיגיון.

מערך של קורסים מובנים עם מורים מעולים אונליין. הקורס בנוי ממצגות שמציג המורה, יצירה אישית והצגת טיפול מול הכיתה ותירגול יותר אינטימי בזוגות או שלשות  בחדרים וירטואלים.

מי אנחנו?

 1. החזון – שינוי חיובי שמהדהד מהפרט אל הכלל. מעורר השראה
 2. הידע שנצבר לאורך השנים – ידע תיאורטי אינטגרטיבי וניסיון בשטח המשלב שיטות שונות.
 3. האמונה בכוח היצירה – היצירה מאפשרת להיכנס אל העוצמות המצויות בתת מודע
 4. תוצאות מוכחות באיכות ובכמות של סטודנטים ומטופלים.

ילדים ונוער, צעירים ומבוגרים, קשישים, מגזרים שונים, אוכלוסיות מיוחדות, גברים ונשים.

כל אדם שיש לו רצון לשינוי חיובי בחיים. סקרנות מסויימת לגילוי עצמי ותשוקה לחיים מלאים ויצירתיים. לא צריכים בכלל רקע באמנות.

לכל מי שיש בו הסקרנות למצוא משמעות בחייו, לצמוח ולגדול כדי לצאת למקומות לא ידועים בעצמו! השיטה מיועדת לכל אדם שרוצה לגלות ארצות חדשות ועולמות פנימיים בתוכו.

מטפלים בהצלחה בהתמכרויות, ocd , חרדות, הפרעות מצב רוח, חוסר סיפוק, שינוי קריירה, בעיות כספיות, חוסר הצלחה, בעיות בזוגיות, מציאת בן זוג,  שיפור ביחסים משפחה, קידום ילדים.

טרנספורמציה כוללת יכולה לטפל במגוון של בעיות ושכמטפלים בבעיה אחת זה יכול לטפל גם בבעיות אחרות. שינוי קריירה יכול גם לעזור לזוגיות.

כמו לזרוק אבן בתוך מי אגם שקטים כך נוצרות אדוות שמשפיעות. אפקט הדומינו- מזיז אחד ובסוף מזיז את הכל. כמו בגינה כאשר מאפשרים לעץ לגדול ומנקשים עשבים סביבו זה מאפשר לו לצמוח ולהתפתח.

 • לאלו שמגלים סקרנות– רצון לגילוי עצמי לשינוי חיובי בחייהם. רוצים לחיות חיים עם משמעות. לאלו שמעוניינים בצמיחה אישית – ממקום של תקיעות וחוסר סיפוק, להרגיש שנמצאים בהתפתחות בצמיחה ולא בהתקבעות מתוך חרדות ופחדים.

 

 • לאלו שמעוניינים לגלות את היצירתיות בתוכם – להגיע למקום של תשוקה עם חיים מלאים ויצירתיים – לאלו שמרגישים שיצירתיות לא באה מספיק לידי ביטוי ורוצים לחיות חיים יצירתיים של יזמות, יצירה ופרו אקטיביות, ולא רוצים להרגיש שהם מתפקדים רק כקורבנות של מצבים ונסיבות. ליצור דברים חדשים.

 

 • השפעה על אחרים – רוצים להשפיע על החיים של עצמם ועל אחרים – להביא לחיים שלהם מה שהם רוצים ולא להרגיש שהם רק בוכים על מר גורלם ועל האופן שהחיים השפיעו עליהם . לצאת ממצב של קורבנות למצב של להיות יזמים. לשהות במרחב ההשפעה ולא הדאגה, וכך להיות השראה לאחרים שהם גם יעשו את זה. למסור את כל הטוב הזה לאחרים שאתה אוהב ומעורר השראה.

תפיסת היצירה בשיטה: החוט המוביל של התפיסה שיטת נוביצקי – פנומנולוגיה –תורת התופעות: מסתכלים על כל דבר כמו שהוא ללא דעות קדומות ושיפוטיות. באופן פשוט, רק התופעות ללא פרשנות. לשם כך נלמד את מיומנויות ההתבוננות המיוחדת לשיטה לה אנו קוראים בראשי תיבות “קסם”: תהליך בו אנחנו מתחילים לראות ביצירתנו דברים המסמלים חלקים בנו: מחשבות, רגשות וזיכרונות.

האדם שמתבונן ביצירה רואה חלקים של עצמו ולומד מזה לחיים, לסביבה. זה נותן לו כלים לשפר את מה שהוא רוצה שעצמו, בתפקודים שלו ובמהלך חיו, ולהגיע למצב שהוא מביא את השינוי החיובי באמצעות הדרך הקסומה של התבוננות.

תפיסת המטפל בשיטה: דגש על הצד המטפל ומיומנויות טיפוליות ויצירתיות.

תפיסת המטופל בשיטה: דגש על הצד המטופל שעובר את התהליך. במהלך ההכשרה הסטודנט – המטפל העתידי – מתנסה בתהליך השלם שיעבור המטופל בצורה חווייתית. במהלך ההכשרה ישנה נוכחות חזקה של יצירה ואמנות, תוך כדי שימוש בכל חומרי היצירה – יצירה פלסטית יבשה ורטובה, דו ותלת מימד.

Untitled 15 e1616366453219

אנחנו חיים לפי סיפורים קודמים שאנו מספרים וזה גורם לחוסר בהירות לגבי עצמנו. דברים מהעבר עדיין מכתיבים לנו התנהגויות ורגשות. במצב זה האדם כבר לא יודע איפה הוא בתוך הסיפור שהוא מספר, הוא מאבד קשר לחיבור האותנטי עם עצמו. הסיפור שסיפר לעצמו כבר לא רלוואנטי לחייו בהווה, הסיפור שייך לעבר והוא מרגיש תקוע ואינו יודע איך הוא מתקדם מכאן. במצב זה ההחלטות היום בהווה, שנעשות בשביל העתיד, נעשות מתוך אימפולסים, או מתוך מחשבה קרה ומנותקת רגשית. דרך שיטת נוביצקי האדם מתבונן בעצמו דרך היצירה שלו ופנימיותו האמיתית נחשפת לפניו. הוא מגלה מי הוא. הוא מכיל את עצמו, יכול להתנתק מהסיפור הכובל אותו ולהחליט לאן הוא הולך, עם כל כולו, העולם הרגשי והקוגניטיבי.

ישנם מקומות לא מודעים בתוכנו המביאים אותנו לעיתים קרובות לסיטואציות ותחושות שאינן רצויות לנו. בשיטת נוביצקי מתקיים דיאלוג עוצמתי עם עצמנו, המאפשר לגלות, לגעת, לחשוף את הדיאלוג האותנטי עם עצמנו ועם החלקים הלא מודעים בנו.  התהליך מביא אותנו לשינוי חיובי בחיינו ובהרגשתנו.

המסלול ללימודי הפסיכותרפיה האינטגרטיבית יצירתית בשיטת נוביצקי, מבוסס על הכשרה ייחודית המקנה למטפלים יכולות מעמיקות ומקיפות לטפל תוך יכולת לנוע דרך כלי האמנות, בין ניהול הקשר הטיפולי לבין מטרות הטיפול בהתאם לצרכי המטופל והעדפות המטפל.

בהמשך ללימודי המהות של “שיטת נוביצקי” ישנה אפשרות להמשיך ללימודי אמנות שיקומית או ללימודי המסלול לפסיכותרפיה באמנות אינטגרטיבית יצירתית או תרפיה באמנות, אשר הינם הלימודים המתקדמים של “שיטת נוביצקי”. בהם ישנה העמקה של גישות טיפוליות תוך שילובן עם היצירה של האדם. הלימודים המתקדמים מושתתים על העמקה בלימוד השפה האמנותית- פנומנולוגית דרך תהליכי יצירה אישיים בסטודיו לאמנות ותיאוריות מובילות המהוות את השורשים מהם צמחה “שיטת נוביצקי”. 

הלימודים של שיטת נוביצקי מודולריים ומשולבים והם כוללים שלושה מסלולים:

 • לימודי המהות- לימודי בסיס (לימודי ה-ל.ב.) של “שיטת נוביצקי” – כעשרה חודשים- שנה אקדמית- – תעודת מאמן טיפולי
 • לימודי אמנות משקמת- שנה או שנתיים לקבלת תעודת מדריך לאמנות משקמת
 • לימודי פסיכותרפיה אינטגרטיבית יצירתית –(3 שנים)- תעודת פסיכותרפיסט של המכון האקדמי טכנולוגי HIT
 • לימודי תרפיה באמנות (3 שנים)- תעודת תרפיסט באמנות של המכון האקדמי טכנולוגי HIT

במהלך לימודי השנה הראשונה (ל.ב.) לומדים אודות השילוב העוצמתי של המסגרת התאורטית שנמצאת בבסיס ומהות השיטה ומתנסים ביישומו. בשנה ב’ ו-ג’ יעמיקו הסטודנטים בבסיס השיטה שהיא הפנומנולוגיה ביצירת האמנות דרך תהליך יצירה אישית, ובתאוריות מהן שואבת השיטה כמו: פסיכותרפיה CBT , פסיכותרפיה קיומית, יונג, פנומנולוגיה ועוד.

במהלך השנה הראשונה נלמדים הנושאים:

תצפית ודיון תוך התנסות ביצירה ולימוד – חלק זה כולל עריכת  תצפיות בטיפול החל משנה א’, פרקטיקום מעשי בשיטת נוביצקי, הכולל תצפית בטיפול, התבוננות על התהליך הטיפולי, תוך כדי לימוד מושגי יסוד בטיפול ותוך דיון והעמקה בתהליך יחד עם המטפל הבכיר. הלומדים נחשפים באופן מדורג לתהליכים מורכבים המהווים תשתית לקשר הפסיכותרפויטי ויישום המושגים הנלמדים בכיתה בדיון בזמן הצפייה. התבוננות במטופל והתבוננות בתפקידי המטפל.

עולם התופעות – הסטודנטים ילמדו על יצירת הקשר הטיפולי, על השפה הטיפולית, ועל יצירת מסגרת יצירתית תוך שימוש באמצעים אמנותיים כדי להעמיק את התהליך טיפולי. הקורס יכלול העברת ידע תאורטי בהרצאות ודיון במקביל להתנסויות שמדגישות את סוגי הקשר בין חומר האמנות למטופל תוך התבוננות פנומנולוגית.

כוחם המרפא של חומרי האמנות – חווה את החומרים בהתנסויות שונות ,על הרצף שבין רטוב ליבש, נשלט ובלתי נשלט, דו מימד ותלת מימד. נלמד על הפוטנציאל של כל חומר ועל מגבלותיו במפגש הטיפולי. הסטודנטים ילמדו דרך תיאוריה, דרך יצירה אישית ותרגול התנסותי. אמצעים אלה מאפשרים שימוש לא מאיים בחומרי אמנות עם מטופלים פרטניים ובקבוצה קטנה.

 • מיומנויות הקשבה – נלמד להתבונן, ולהבין את החוויה של האדם היוצר את התופעות.

 

 • יכולת אינטואיטיבית בהבנת המטופל – לאחר שליטה בדרגת ההקשבה הגבוהה ביותר שנרכוש במהלך הקורס, נשתמש ביכולות אינטואיטיביות להבנת תהליך הטיפול ומצבו הנוכחי של המטופל.

 

 • דמיון מודרך – שימוש בדמיון מודרך ככלי להעצמה, חיבור ויצירת דימוי עצמי מיטבי של המטופל.

 

 • ערכים כיסודות להבנה ובניית עצמי – גילוי הערכים המהותיים בחיים כמנוף לבניית זהות.

 

 • פנומנולוגיה של היצירה אל מול החיים – חקר התופעות ביצירה במבט נקי, ללא פרשנות והשלכתן אל מול המציאות בחיים. מירוריזציה.

 

 • מבוא לתהליכי השינוי – כיצד שינוי נוצר, אילו תהליכים האדם עובר, ובאילו כלים משתמשים על מנת ליצור את השינוי.

 

 • למידת האמנות ככלי לביטוי רגשי – שימוש באמנות ככלי המעלה תכנים מהלא-מודע אל היצירה ללא מילים.

 

 • גילוי עצמי באמצעות היצירה – שימוש בטכניקות ייחודיות של התבוננות ביצירה לגילוי הצדדים העוצמתיים בחיי המטופל.

 

 • ייעוד החיים – גילוי יעודנו בחיים באמצעות שימוש במטאפורות העולות ומושלכות אל היצירה.

 

 • מטרות ויעדים – נחדד את המטרות והיעדים דרך היצירה והתמקדות בחלקים בה.

 

 • כובד המסכה – זיהוי המסכות בהן אנו משתמשים בחיינו, מנגנוני הגנה.

 

 • פריצת דרך – מהי פריצת דרך, הבנת מהותה ואופן שימושה בתהליך הטיפול.

 

 • הגשר בין מצוי לרצוי – בניית הדרך להגשמה אותה נעבור מהמצוי אל הרצוי בחיינו.

 

 • משבר וקונפליקטים – זיהוי משברים וקונפליקטים בטיפול.

 

 • אתיקה – עקרונות האתיקה אשר מנחים את המטפלים בשיטת נוביצקי.
20 31 29 painter 4165 480

 

שיטת נוביצקי קיימת כבר 20 שנה, יותר מ- 140 מחזורים של הכשרת מטפלים ומאמנים, יותר מ-2000 מטפלים ויותר מ-13000 מטופלים. השיטה מאושרת על ידי לשכת הבינלאומית של מטפלים ומאמנים ביצירה ICCF.

בבסיס שיטת נוביצקי קיימת האמונה שכל אדם הוא שלם מתפתח, בעל עוצמות ויצירתי. אנחנו בשיטת נוביצקי מאמינים שהיצירה היא כוח לשינוי אישי וחברתי רב עוצמה ודרך היצירה אנחנו יוצרים טרנספורמציה בחיים של אנשים. החזון שלנו הוא ליצור רשת של אנשים שיכולים לעזור לעצמם, לאחרים ולהיות מעוררי השראה.

מאחורי שיטת נוביצקי, נמצאת מייסדת השיטה ד”ר בלה נוביצקי והחזון האישי שלה.  ד”ר נוביצקי, שהצטיינה במקצועות הריאליים מתמטיקה ופיזיקה ובמקביל כל חייה ציירה ופיסלה, חשבה לעשות קריירה בארכיטקטורה כמקצוע שמאחד בין שתי הדיסציפלינות הללו.  אך כפי שטוענת ד”ר בלה נוביצקי, היא קיבלה מתנה גדולה כאשר גילתה בגיל צעיר יחסית את הייעוד שלה בחיים כשעבדה כמטפלת בפיסול במוסד לנוער עבריין “מכורה”. אלה היו ילדים ונוער קשים ביותר מקצות האוכלוסיות. דרך היצירה הצליחו הנערים לפרוץ ולהגיע למקומות הטובים שבתוכם. תוך כדי עבודתה של ד”ר בלה נוביצקי עם הנערים במוסד דרך אמנות ופיסול, כל הצוות הבחין בכך שבכל אחד מהנערים הללו התחולל מהפך חיובי מפתיע ביותר! היא מצידה גילתה בעוצמה את תכלית חייה “בשביל זה באתי לעולם! לעזור לאנשים דרך האמנות”. מאז היא חרתה על דיגלה שזה החזון שלה בחיים: להביא לשינוי חיובי מהפרט אל כלל החברה דרך היצירתיות שיש בכל אדם!

שיטת נוביצקי מושתתת על עולמות תוכן שונים ורב תחומיים. השיטה פותחה לפי ידע, מחקר וניסיון מצטברים לאורך שנים על ידי ד”ר בלה נוביצקי. היא נבנתה בצורה מאוד קריסטלית, ממוקדת ומובנית לפי התמצית של תהליך היצירה:

 • חקר עולם האמנות ותהליכי היצירה- חווית האמן היוצר ככלי לשיפור החיים.
 • תרפיה באמנות- האמנות כאמצעי לתהליכי ריפוי.
 • טיפול ייעודי וקצר מועד- אינטרדיסציפלינרי שכולל דיסציפלינות שונות. העיקרון הוא טיפול ממוקד קצר מועד המשלב בתוכו עומק נפשי שבא מתהליך האמנות.
 • פסיכולוגיה חיובית- פסיכולוגיה החוקרת את מדע האושר של האדם
 • מדעי הניהול והתנהגות ארגונית- כלים לארגון יעיל של החיים לתוצאות מיטביות.
 • תמצית תהליך היצירה –תהליך היצירה עצמו מביא את האדם להתבוננות בהופעות של החיים שלו כמו שהם ללא תוספת של פרדיגמות מהעבר והרגלים ישנים. מה שקורה על דף הנייר הוא מראה מדויקת למה שקורה בחיים עצמם. אין כל צורך בניסיון קודם באמנות..

 

 • השיטה מתמקדת בעיקר בהווה ובעתיד הרצוי לאדם, ובדרכים להגיע לתחושת סיפוק ומימוש עצמי. דרך הגילוי המחודש של העוצמות והחוזקות האישיות, האדם מתחבר לכל מה שמהווה בשבילו כוח המניעו לצאת לפעולה ולהגשמה עצמית.

 

 • כלי הביטוי הויזואליים פלסטיים מאפשרים לאדם להתבונן על מה שיצר יחד עם המטפל שלו ולשוחח איתו על כך. דרך ההתבוננות ביצירה המטפל מוביל את האדם לגלות תובנות מעצימות על עצמו, אליהן לא היה מודע ולא היה מחובר. בשיטה מתמקדים באמנות המודרנית אשר נותנת כר פעולה נרחב של אפשרויות בנוסף לציור ופיסול קלאסי, כמו: צבעים, מצעים, חומרים, אובייקטים, פיסול גוף, אמנות קינטית, אינסטליישן, צילום, וידאו  ועוד.

 

 • הייחודיות של השיטה הינה בגישה הפנומנולוגית, דרך התבוננות בתופעות. האמנות מהווה כלי ממנה לומדים להתבונן על הארועים בחיים האישיים. הדברים הינם כפי שהם, תופעות לפני נתינת פרשנות. בדרך כלל הפרשנות האישית שאנו נותנים לתופעות בחיינו, באה מתוך תבניות מהעבר ומקבעת את האדם במקומות שלא תמיד טובים לו. בשיטה לומדים להרחיב את נקודות המבט, להתבונן ולהבין את מה שקורה בחיים מפרספקטיבות נוספות חדשות. למשל. כתם אדום, לא תמיד פירושו דם אלא יכול לבטא אולי פריחה. שחור זה לא תמיד עצוב אלא אולי זה אלגנטיות. הפרשנות האוטומטית באה מדברים שחווים בעבר, אינם נכונים יותר לאדם בהווה ולכן נתקעים שוש ושוב באותן בעיות. העולם הויזואלי הוא חלק משמעותי מדרכי התקשורת הבינאישיים שלנו. ומכאן הדרך קצרה לשלבו עם עולם הרגש ביומיום, התקשורת שלנו בעיקרה ויזואלית. הוואטסאפ זו דוגמה נהדרת לכמה זמן אנחנו משקיעים במילים ובצד הוורבאלי. המדבקות והאימוג’י נותנים למעשה כלים מדויקים ,רגשיים וויזואליים למסר שאנו רוצים להעביר. למעשה מחקרים מראים שמה שנוגע באנשים זה הצד הויזואלי, האימג’ים;

 

                55% חזותי ויזואלי

                38% שמיעתי

                 7%  מילולי וורבאלי

 

Untitled 1 e1616366162712

 

 

 

 

 

 

מה משותף לכל האנשים בכל המקצועות שלהם: צבעי, אשת משרד, טבחית, מכבי אש, רופאה, נגר, מורה למתמטיקה, מדען? הרי הם כל אחד עוסק במקצוע אחר, באים מעולמות תוכן כל כך שונים!

 

כולם בילדותם, אם הם התפתחו בצורה נורמטיבית, הם כולם ציירו! בגן ,וגם לפני כן מתחילים לשרבט .קשר עין מוח יד הוא פיתוח של אדם נורמטיבי ,זה חלק מהתפתחות נורמלית.

 

שפת הסימנים – עוד לפני הדיבור כשילד מתפתח בצורה נורמלית, ישנה תקשורת בלתי מילולית בשפת הסימנים, דרך בכי או תנועה. את הסמל אי אפשר להסביר היטב בתיאור מילולי כיוון שהוא מכוון למשמעויות של תחושות ורגשות יותר מאשר להצהרות מילוליות. עבור היוצר הסמל מייצג את הצד החבוי והסודי שלו, מוקד של מתחיו.

 

Untitled 11

 

היצירה מאפשרת תקשורת פנימית עם עצמך. ילדים מבטאים עצמם בדרכים שונות: דיבור, תנועה, משחק, שירה, ציור ועוד. ילד מצייר על הדף ובכך מוציא החוצה את הדיאלוג פנימי שלו, מארגן על הדף את מה שקורה בפנים. את השיחה הזאת אנחנו רוצים להחזיר לחיינו, להעביר אל המטפלים והמטופלים שלנו. יש המון שכבות ודברים שחוקים – קשר ליצירתיות, לביטוי, ליצירתיות. לפתוח פתחים מחדש ולעורר את היצירתיות.

כולנו ציירנו כשהיינו קטנים, זה חלק מההתפתחות הנורמלית! להיות יצירתי זה משותף גם לנו ולכל אדם.

הדמיון והיצירה לוקחים אותנו כמו מעלית אל התת מודע ומביאות אותנו למודעות, ולהכרה עצמית של היכולות והחוזקות שלנו.

ביומיום ובתוך האוטומט של השגרה אנחנו מתקשים להגיע אליהם. האמנות והיצירה הם המתווכים שלוקחים אותנו לדברים פנימיים בתוכנו שאנחנו לא מחוברים אליהם ביומיום. שיטת נוביצקי עוזרת לאדם, דרך כלי היצירה, להתחבר למקומות פנימיים אלו אצלו. מייצרת סביבת עבודה סביב המתווכים האלה. מתחילים לראות את הדברים שלא רואים.

התקשורת המילולית היא תחת ביקורת ושיפוטיות של החלק הקוגניטיבי במוח. יש להם גבול מסוים ויצירה חזותית חודרת למקומות עמוקים ולא צפויים – מתוך היצירה תגלו עוצמות שחבויות בכם.

כשהמילים נגמרות ואתה עובר לחוויה יצירתית אומנותית  ,שם תגלה שהחיים עוצמתיים ומעוררי השראה. לפי שיטת נוביצקי היצירה נוגעת במקום שבו  נגמרות המילים.

 

Untitled 12png

 

בשיטת נוביצקי מתקיים שילוב בין רגש, מעשיות, מחשבה, יצירה לבין הישגים ותוצאות בחיים.ההיגיון והרגש תורמים אחד לשני ויוצרים את הבן אדם השלם והמתפתח. ההיגיון מעדן את התפרצויות הרגש והרגש מכניס רוח וטעם להיגיון.

מערך של קורסים מובנים עם מורים מעולים אונליין. הקורס בנוי ממצגות שמציג המורה, יצירה אישית והצגת טיפול מול הכיתה ותירגול יותר אינטימי בזוגות או שלשות  בחדרים וירטואלים.

 

מי אנחנו?

 1. החזון – שינוי חיובי שמהדהד מהפרט אל הכלל. מעורר השראה
 2. הידע שנצבר לאורך השנים – ידע תיאורטי אינטגרטיבי וניסיון בשטח המשלב שיטות שונות.
 3. האמונה בכוח היצירה – היצירה מאפשרת להיכנס אל העוצמות המצויות בתת מודע
 4. תוצאות מוכחות באיכות ובכמות של סטודנטים ומטופלים.

 

ילדים ונוער, צעירים ומבוגרים, קשישים, מגזרים שונים, אוכלוסיות מיוחדות, גברים ונשים.

כל אדם שיש לו רצון לשינוי חיובי בחיים. סקרנות מסויימת לגילוי עצמי ותשוקה לחיים מלאים ויצירתיים. לא צריכים בכלל רקע באמנות.

לכל מי שיש בו הסקרנות למצוא משמעות בחייו, לצמוח ולגדול כדי לצאת למקומות לא ידועים בעצמו! השיטה מיועדת לכל אדם שרוצה לגלות ארצות חדשות ועולמות פנימיים בתוכו.

מטפלים בהצלחה בהתמכרויות, ocd , חרדות, הפרעות מצב רוח, חוסר סיפוק, שינוי קריירה, בעיות כספיות, חוסר הצלחה, בעיות בזוגיות, מציאת בן זוג,  שיפור ביחסים משפחה, קידום ילדים.

טרנספורמציה כוללת יכולה לטפל במגוון של בעיות ושכמטפלים בבעיה אחת זה יכול לטפל גם בבעיות אחרות. שינוי קריירה יכול גם לעזור לזוגיות.

כמו לזרוק אבן בתוך מי אגם שקטים כך נוצרות אדוות שמשפיעות. אפקט הדומינו- מזיז אחד ובסוף מזיז את הכל. כמו בגינה כאשר מאפשרים לעץ לגדול ומנקשים עשבים סביבו זה מאפשר לו לצמוח ולהתפתח.

 

 • לאלו שמגלים סקרנות- רצון לגילוי עצמי לשינוי חיובי בחייהם. רוצים לחיות חיים עם משמעות. לאלו שמעוניינים בצמיחה אישית – ממקום של תקיעות וחוסר סיפוק, להרגיש שנמצאים בהתפתחות בצמיחה ולא בהתקבעות מתוך חרדות ופחדים.

 

 • לאלו שמעוניינים לגלות את היצירתיות בתוכם – להגיע למקום של תשוקה עם חיים מלאים ויצירתיים – לאלו שמרגישים שיצירתיות לא באה מספיק לידי ביטוי ורוצים לחיות חיים יצירתיים של יזמות, יצירה ופרו אקטיביות, ולא רוצים להרגיש שהם מתפקדים רק כקורבנות של מצבים ונסיבות. ליצור דברים חדשים.

 

 • השפעה על אחרים – רוצים להשפיע על החיים של עצמם ועל אחרים – להביא לחיים שלהם מה שהם רוצים ולא להרגיש שהם רק בוכים על מר גורלם ועל האופן שהחיים השפיעו עליהם . לצאת ממצב של קורבנות למצב של להיות יזמים. לשהות במרחב ההשפעה ולא הדאגה, וכך להיות השראה לאחרים שהם גם יעשו את זה. למסור את כל הטוב הזה לאחרים שאתה אוהב ומעורר השראה.

 

תפיסת היצירה בשיטה: החוט המוביל של התפיסה שיטת נוביצקי – פנומנולוגיה –תורת התופעות: מסתכלים על כל דבר כמו שהוא ללא דעות קדומות ושיפוטיות. באופן פשוט, רק התופעות ללא פרשנות. לשם כך נלמד את מיומנויות ההתבוננות המיוחדת לשיטה לה אנו קוראים בראשי תיבות “קסם”: תהליך בו אנחנו מתחילים לראות ביצירתנו דברים המסמלים חלקים בנו: מחשבות, רגשות וזיכרונות.

 

האדם שמתבונן ביצירה רואה חלקים של עצמו ולומד מזה לחיים, לסביבה. זה נותן לו כלים לשפר את מה שהוא רוצה שעצמו, בתפקודים שלו ובמהלך חיו, ולהגיע למצב שהוא מביא את השינוי החיובי באמצעות הדרך הקסומה של התבוננות.

 

תפיסת המטפל בשיטה: דגש על הצד המטפל ומיומנויות טיפוליות ויצירתיות.

 

תפיסת המטופל בשיטה: דגש על הצד המטופל שעובר את התהליך. במהלך ההכשרה הסטודנט – המטפל העתידי – מתנסה בתהליך השלם שיעבור המטופל בצורה חווייתית. במהלך ההכשרה ישנה נוכחות חזקה של יצירה ואמנות, תוך כדי שימוש בכל חומרי היצירה – יצירה פלסטית יבשה ורטובה, דו ותלת מימד.

 

Untitled 15 e1616366453219

 

אנחנו חיים לפי סיפורים קודמים שאנו מספרים וזה גורם לחוסר בהירות לגבי עצמנו. דברים מהעבר עדיין מכתיבים לנו התנהגויות ורגשות. במצב זה האדם כבר לא יודע איפה הוא בתוך הסיפור שהוא מספר, הוא מאבד קשר לחיבור האותנטי עם עצמו. הסיפור שסיפר לעצמו כבר לא רלוואנטי לחייו בהווה, הסיפור שייך לעבר והוא מרגיש תקוע ואינו יודע איך הוא מתקדם מכאן. במצב זה ההחלטות היום בהווה, שנעשות בשביל העתיד, נעשות מתוך אימפולסים, או מתוך מחשבה קרה ומנותקת רגשית. דרך שיטת נוביצקי האדם מתבונן בעצמו דרך היצירה שלו ופנימיותו האמיתית נחשפת לפניו. הוא מגלה מי הוא. הוא מכיל את עצמו, יכול להתנתק מהסיפור הכובל אותו ולהחליט לאן הוא הולך, עם כל כולו, העולם הרגשי והקוגניטיבי.

ישנם מקומות לא מודעים בתוכנו המביאים אותנו לעיתים קרובות לסיטואציות ותחושות שאינן רצויות לנו. בשיטת נוביצקי מתקיים דיאלוג עוצמתי עם עצמנו, המאפשר לגלות, לגעת, לחשוף את הדיאלוג האותנטי עם עצמנו ועם החלקים הלא מודעים בנו.  התהליך מביא אותנו לשינוי חיובי בחיינו ובהרגשתנו.

המסלול ללימודי הפסיכותרפיה האינטגרטיבית יצירתית בשיטת נוביצקי, מבוסס על הכשרה ייחודית המקנה למטפלים יכולות מעמיקות ומקיפות לטפל תוך יכולת לנוע דרך כלי האמנות, בין ניהול הקשר הטיפולי לבין מטרות הטיפול בהתאם לצרכי המטופל והעדפות המטפל.

בהמשך ללימודי המהות של “שיטת נוביצקי” ישנה אפשרות להמשיך ללימודי אמנות שיקומית או ללימודי המסלול לפסיכותרפיה באמנות אינטגרטיבית יצירתית או תרפיה באמנות, אשר הינם הלימודים המתקדמים של “שיטת נוביצקי”. בהם ישנה העמקה של גישות טיפוליות תוך שילובן עם היצירה של האדם. הלימודים המתקדמים מושתתים על העמקה בלימוד השפה האמנותית- פנומנולוגית דרך תהליכי יצירה אישיים בסטודיו לאמנות ותיאוריות מובילות המהוות את השורשים מהם צמחה “שיטת נוביצקי”. 

 

הלימודים של שיטת נוביצקי מודולריים ומשולבים והם כוללים שלושה מסלולים:

 

 • לימודי המהות- לימודי בסיס (לימודי ה-ל.ב.) של “שיטת נוביצקי” – כעשרה חודשים- שנה אקדמית- – תעודת מאמן טיפולי לינק

 

 • לימודי אמנות משקמת- שנה או שנתיים לקבלת תעודת מדריך לאמנות משקמת לינק

 

 • לימודי פסיכותרפיה אינטגרטיבית יצירתית –(3 שנים)- תעודת פסיכותרפיסט של המכון האקדמי טכנולוגי HIT לינק

 

 • לימודי תרפיה באמנות (3 שנים)- תעודת תרפיסט באמנות של המכון האקדמי טכנולוגי HIT לינק

 

במהלך לימודי השנה הראשונה (ל.ב.) לומדים אודות השילוב העוצמתי של המסגרת התאורטית שנמצאת בבסיס ומהות השיטה ומתנסים ביישומו. בשנה ב’ ו-ג’ יעמיקו הסטודנטים בבסיס השיטה שהיא הפנומנולוגיה ביצירת האמנות דרך תהליך יצירה אישית, ובתאוריות מהן שואבת השיטה כמו: פסיכותרפיה CBT , פסיכותרפיה קיומית, יונג, פנומנולוגיה ועוד.

 

במהלך השנה הראשונה נלמדים הנושאים:

 

תצפית ודיון תוך התנסות ביצירה ולימוד – חלק זה כולל עריכת  תצפיות בטיפול החל משנה א’, פרקטיקום מעשי בשיטת נוביצקי, הכולל תצפית בטיפול, התבוננות על התהליך הטיפולי, תוך כדי לימוד מושגי יסוד בטיפול ותוך דיון והעמקה בתהליך יחד עם המטפל הבכיר. הלומדים נחשפים באופן מדורג לתהליכים מורכבים המהווים תשתית לקשר הפסיכותרפויטי ויישום המושגים הנלמדים בכיתה בדיון בזמן הצפייה. התבוננות במטופל והתבוננות בתפקידי המטפל.

עולם התופעות – הסטודנטים ילמדו על יצירת הקשר הטיפולי, על השפה הטיפולית, ועל יצירת מסגרת יצירתית תוך שימוש באמצעים אמנותיים כדי להעמיק את התהליך טיפולי. הקורס יכלול העברת ידע תאורטי בהרצאות ודיון במקביל להתנסויות שמדגישות את סוגי הקשר בין חומר האמנות למטופל תוך התבוננות פנומנולוגית.

כוחם המרפא של חומרי האמנות – חווה את החומרים בהתנסויות שונות ,על הרצף שבין רטוב ליבש, נשלט ובלתי נשלט, דו מימד ותלת מימד. נלמד על הפוטנציאל של כל חומר ועל מגבלותיו במפגש הטיפולי. הסטודנטים ילמדו דרך תיאוריה, דרך יצירה אישית ותרגול התנסותי. אמצעים אלה מאפשרים שימוש לא מאיים בחומרי אמנות עם מטופלים פרטניים ובקבוצה קטנה.

 

 • מיומנויות הקשבה – נלמד להתבונן, ולהבין את החוויה של האדם היוצר את התופעות.

 

 • יכולת אינטואיטיבית בהבנת המטופל – לאחר שליטה בדרגת ההקשבה הגבוהה ביותר שנרכוש במהלך הקורס, נשתמש ביכולות אינטואיטיביות להבנת תהליך הטיפול ומצבו הנוכחי של המטופל.

 

 • דמיון מודרך – שימוש בדמיון מודרך ככלי להעצמה, חיבור ויצירת דימוי עצמי מיטבי של המטופל.

 

 • ערכים כיסודות להבנה ובניית עצמי – גילוי הערכים המהותיים בחיים כמנוף לבניית זהות.

 

 • פנומנולוגיה של היצירה אל מול החיים – חקר התופעות ביצירה במבט נקי, ללא פרשנות והשלכתן אל מול המציאות בחיים. מירוריזציה.

 

 • מבוא לתהליכי השינוי – כיצד שינוי נוצר, אילו תהליכים האדם עובר, ובאילו כלים משתמשים על מנת ליצור את השינוי.

 

 • למידת האמנות ככלי לביטוי רגשי – שימוש באמנות ככלי המעלה תכנים מהלא-מודע אל היצירה ללא מילים.

 

 • גילוי עצמי באמצעות היצירה – שימוש בטכניקות ייחודיות של התבוננות ביצירה לגילוי הצדדים העוצמתיים בחיי המטופל.

 

 • ייעוד החיים – גילוי יעודנו בחיים באמצעות שימוש במטאפורות העולות ומושלכות אל היצירה.

 

 • מטרות ויעדים – נחדד את המטרות והיעדים דרך היצירה והתמקדות בחלקים בה.

 

 • כובד המסכה – זיהוי המסכות בהן אנו משתמשים בחיינו, מנגנוני הגנה.

 

 • פריצת דרך – מהי פריצת דרך, הבנת מהותה ואופן שימושה בתהליך הטיפול.

 

 • הגשר בין מצוי לרצוי – בניית הדרך להגשמה אותה נעבור מהמצוי אל הרצוי בחיינו.

 

 • משבר וקונפליקטים – זיהוי משברים וקונפליקטים בטיפול.

 

 • אתיקה – עקרונות האתיקה אשר מנחים את המטפלים בשיטת נוביצקי.
20 31 29 painter 4165 480
dots vertical 1
עיגול ריק

צוות ההנהלה

ד''ר בלה נוביצקי

מייסדת, מנהלת המכללה ומרצה לפסיכותרפיה באמנות

אביתר שטרן

מנכ"ל ומרצה לפסיכותרפיה באמנות

דניאל ש. חלפון

מנהלת המרכז האימוני טיפולי

צוות / מרצים ומורים

אפרת כהן

מרצה לשיטת נוביצקי 

שרית תקומי

מרצה לתרפיה באמנות 

מינה בן דוד

מרצה לתרפיה ואמנות CBT

סנדיה בר קמה

מרצה לפסיכותרפיה מיינדפולנס

נוגה אריאל-גלור

מרצה לפסיכולוגיה

ורד דיין

מרצה לשיטת נוביצקי 

מרצה לפסיכותרפיה 

ד"ר גדעון מנדה

מרצה לפסיכותרפיה 

יהלי שר שלום

מרצה לפסיכותרפיה 

1d168889 a7f2 4750 aff8 194a3c2485b7

אבי פינס

מרצה לשיטת נוביצקי 

3933637c 89b3 4a6a 993f 225317d290a6

רות זמליאנסקי

מרצה לשיטת נוביצקי 

2234

ענאן עיסא

מרצה לשיטת נוביצקי 

קורות חיים חדש 1 e1624397579688 1

נאנא דחדל

מרצה לשיטת נוביצקי 

334455

מלכ חכים

מרצה לשיטת נוביצקי 

Ellipse 7
Ellipse 7 1

צור קשר

במרכז נוביצקי, כל אחד יכול, לכל אחד יש את הפוטנציאל

logoB S
Ellipse 7
Ellipse 7 1

ד"ר בלה נוביצקי

הוגת השיטה הייחודית NOVISKI METHOD 

 
 

לימודים:

 • תואר שלישי דוקטורט Phd.אוניברסיטת פריס סורבון.VIII פריסצרפת.

 • תואר DEA- Diplome des etudes approfondies פריסצרפת.

 • תואר שני MA,סורבון .אונ פריס VIII, פריסצרפתפסיכותרפיה.

 • תואר ראשון BA – אקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל” ירושלים ישראל.

 • מורה מוסמכת בכירה לאמנות – המדרשה לאמנותמכללת בית  ברל ישראל.

 • CTI מאמנת מוסמכת מדריכה

ניסיון מקצועי:

 • מנהלת מרכז נוביצקי לטיפול ואימון באמנות ויצירה.

 • סדנאות שיטת נוביצקי בצרפת

 • המפקחת הארצית לאמנות במשרד החינוך והתרבותישראל פריסצרפת

 • מרצה באוניברסיטת פריס ופריס VIII ,סורבוןפריס,צרפת.

 • .מרצה  פרסונס סקול אוף דיזין

 • מרצה במכללה לעיצוב שנקר“, רמת גןישראל

 • מרצה באקדמיה לאמנות בצלאל” , ירושלים,ישראל

 • נציגה במועצת המוזאונים בישראל.

 • חברה בקבוצת מחקר Group de recherche של אמניםחוקרים–  “אוטופיות בתרבות  עכשוית“.  אוניברסיטת סורבון  ,פריסצרפת

 • מייסדת ומנהלת המכון ליצירתיות בינתחומית“-, מכללת בית ברל ומשרד  החינוך  והתרבות 

 • מרצה  בבית הספר הגבוה לאמנות המדרשה מכללת ביתברל.

 • מרצה באוניברסיטת סורבון פריס ופריס V

 • מנחת עבודות תזה לתואר שני אוניברסיטת לידס וברטוןהול,אנגליה.

 • מרצה לתואר שני באוניברסיטת לסלי קולג‘”, השלוחה בישראל

 • עבודה עם קבוצות ויחידים בשיטה הייחודית שפותחה על ידה: ” מהתרשמות למיקוד הבעתי” במסגרות פרטיות ובאוניברסיטת פריס סורבוןפריס.

 • מייסדת ומנהלת – “ביטוי” המכללה לאמנות ועיצוב.

 • מייסדת ומנהלת מכללת ביטוי” לאמנות ועיצוב– מוסד מלמד של האוניברסיטה הפתוחהמגמותאמנותעיצוב פניםעיצוב אופנה ותקשורת חזותית.

 • מנהלת מגמת תרפיה באמנות – לימודי תעודה של הקריה האקדמית אונו.

נסיון מקצועי טיפולי:

 • עבודה טיפולית באמנות במוסד סגור לנוער עבריין, “מכורה“, כפר חסידים.

 • מטפלת באמנות בשרות הפסיכולוגי בהרצליהטיפול יחידני בילדים עם ליקויי שמיעהלקויי למידה ובילדים עם הפרעות התנהגות.

 • מטפלת באמנות בית ספר אופק“, הרצליהטיפול בילדים עם מאותגרים שכלית בינוני עד קשה.

 • מטפלת באמנות בשרות הפסיכולוגי בירושליםטיפול יחידני וקבוצתי בנוער עם הפרעות נפשיות קשות.

 • מטפלת באמנות בשרות הפסיכולוגי בגבעתייםטיפול יחידני וקבוצתי בילדי בתי הספר בעיר.

 • מטפלת באמנות בביס מפתן” בשכונת התקווהתל אביבטיפול בנערות בסיכון.

 •  מטפלת באמנות בגני ילדים של החינוך המיוחדעיריית תל אביב יפו טיפול יחידני בילדים עם מגוון בעיות כמו הפרעות קשב ADHD, לקויי למידהלקויי תקשורת ועוד.

 • מטפלת באמנות בשרות הפסיכולוגי בתל אביבטיפול יחידני וקבוצתי בילדים במרכזי הדר יוסף ומרכז העיר.

 • מנחת סדנאות בטיפול באמנות לאנשי חינוךיועצותמורות וגננות המרכזיה הפדגוגיתגבעתיים.

 • עבודה טיפולית עם ילדים עם שיתוק מוחין CP, ניוון שריריםליקויי תקשורת ואוטיזםבית ספר תקומה“, תל אביב.

 • פסיכותרפיסטית בסטודנטים מהגרים בשרות הייעוץ הפסיכולוגי של אוניברסיטת פריס וסורבוןפריסצרפת.

 • מרצה ומנחה סדנאות למטפלים ואנשי חינוך בטיפול באמנותהשרות הפסיכולוגי המרכזימשרד החינוך הצרפתי ועיריית פריס.

 • פסיכותרפיסטית באמנות בקליניקה פרטיתטיפול במבוגריםנוער וילדים.

נסיון אמנותי :

ביצוע עבודות אמנות ותערוכות בגלריות ומוזיאונים בארץ באירופה ובאמריקהתערוכות יחיד וקבוצתיותזכייה בפרסים ומלגות על עבודות ותצוגות.

מבחר מתוכם:

 • מיצג הבועה” קנדהתערוכת יחיד בקוויבק בשיתוף עם אביתר שטרן.

 • מיצג הבועה” סינגפור.

 • “CHOREOBJETS” עיצוב אמנותי– בימוי,עיצוב במה ותלבושות ,של מופע בינתחומי הכולל 40 אמנים  ורקדנים,  בתאטרון ORSAY צרפת (בשיתוף עם הכוריאוגרפית ניקול  וולש).

 • סלון הציור החדש , GRAND  PALAIS , תערוכה קבוצתית פריסקבלת פרס מבקרי האמנות.

 • נציגת צרפת בביאנלה הבינלאומית לארצות פרנקופוניות פריס.

 • נציגת צרפת לדוקומנטה ב-Kassel, גרמניה.

 • תערוכה קבוצתית בבית לה קורבוזיה פריס:- . INTERART 

 • מרכז פומפידותערוכה קבוצתיתפריס.”מפגשיםדיונים” משרד החוץ הצרפתי

 • תערוכת יחידחלל תצוגה  ג‘ נרל  אלקטריק פריס.

 • סלון לפיסול חדש SALON DE LA JEUNE SCULPTURE. קבוצתיפריס.

 • מפגש אמנים” תערוכה קבוצתית  שפיים – אירוע  בפסטיבל המוסיקה.

 • תערוכה קבוצתית  גלריה מימד לאמנות  ויזואלית” ומנהל התרבות של עירית תאיפו,תערוכה  במקביל בחמישה מוקדים מרכזיים וגלריות בעיר.

 • פיסול ישראלי חדש“- תערוכת גלריה אחד העם 90 ” בשדרות  רוטשילדתערוכה בשדרות  רוטשילדתא.

 • תערוכת יחידהאקדמיה לאמנות בצלאל” ירושלים.

 • ביאנלה לאמנים צעיריםמוזיאון חיפה. (קבלת הפרס – ציון לשבח).

 • אחד העם 90 ” תערוכה קבוצתיתתל – אביב.

 • “10 אמנים צעירים“, אמנים מצטייניםבית האמנים תל – אביב.

פרסים:

 • מלגת ממשלת צרפת ללימודי הדוקטוראט –  מחקר תיאורטי ואמנותי מעשי.

 • משרד החוץ  הצרפתי.  נציגות לדוקמנטה בKASSEL 

 • פרס האמן הצעיר  – המועצה  לתרבות ואמנות משרד החינוך והתרבותישראל.

 • קבלת פרס  ציון לשבח בביאנלה לאמנים צעיריםפרס שניתן עי  המוזיאון לאמנות מודרנית חיפה

כנסים בינלאומיים:

 • נציגת ישראל בכנס האיחוד האירופאי בנושא ” חלל לאמנויות”  

 • אוניברסיטת VRIJE בריסל. “גוף ואובייקטים – גופובייקטים“. “corps et objets-choreobjets”

 • נציגת ישראל בכנס הבינלאומי  CONTINENTS IN MOVEMENT בלסבוןפורטוגל במסגרת  התערוכה הבינלאומית EXPO 

כנסים ארציים:

 • תל חי 94 – מפגש אמנות בת זמננו” – יור כנס ארצי לאמנים ולמורי אמנות בבתי – הספר ובמוסדות להשכלה גבוהההרצאה בנושא אמנות ישראלית היום” , במסגרת ארועי תל – חי 94.

 • הפורום לחינוך לאמנות “-יור פורום לפיתוח וקידום החינוך לאמנות בארץמפגשים ארציים בהשתתפות סגל מוסדות להשכלה גבוהה סגל המוזיאונים ומורי אמנות. (בשיתוף עם המחלקה לחינוך – המדרשה לאמנות ברמת – השרוןמכללת בית ברל ומשרד החינוך והתרבות).

 • החינוך במבחן הזמן” – הכינוס הארצי השלישי של המורים והמחנכים בישראל – בבנייני האומהבירושלים – הרצאה וניהול רב שיח בנושא חינוך ליצירתיות ופיתוח הסביבה“.

 • אוצרות במוזיאונים בישראל” – יור השתלמות ארצית לכלל מורי האמנות במערכת החינוך במוזיאון תל אביב לאמנות מוזיאון ישראל – ירושלים מוזיאון רמת – גן ומוזיאון חיפה לאמנות מודרנית .

 • כנס ארצי אמנות ובינתחומיות החינוך על סף האלף הבא” –מרצה ויור הכנס של המכון ליצירתיות בינתחומית” – לקהל של חוקריםמורים ואמנים.

 • אמנות כנקודת מפגש בין יהדות ,יצירתיות וחינוך“.-יור ומציגה נייר עמדה של כנס משותף עם מכללת אמונה“,ירושלים ומכללת בית ברלהרצאה דיאלוג רב תרבותי גשר ונקודת מפגש בנושאים בינתחומיים וביןאמנותיים בין מגזרים שונים“.

 • יום עיון משותף לשלוש מכללות להכשרת מוריםתלפיותלוינסקי ובית ברליור.נושא יום העיון אמנות וזהות יהודית כאן ועכשיו“, הרצאה בנושא האמנות כמגשרת ומרפאת חברה– מפגש בין דתיים וחילוניים באמנות ובינתחומיות“.

פרסומים:

 • מפגשים בינתחומיים 1 – אמנות ובינתחומיותהחינוך על סף האלף הבא“, יוני 1998, בעריכת דר בלה נוביצקי.

 • מפגשים בינתחומיים 2- אמנויות כנקודת מפגש בין יהדות יצירתיות וחינוך“-מרץ 1999, בעריכת דר בלה נוביצקי.

 • חומרי למידה אינטגרטיביים“-ינואר 2000, בעריכת דר בלה נוביצקי.

 • מפגשים בינתחומיים 3 – אמנות וזהות יהודית– כאן ועכשיו“,יוני 1999, בעריכת דר בלה נוביצקי.

 • מסעות 1- מבחר תוכניות לימוד בינתחומיות“, ינואר 2000, בעריכת דר בלה נוביצקי.

 • בין שפה לשפה– “דיאלוג בינתחומי“:דר בלה נוביצקידר דוד גורביץדר דן רונןדר עדנה גתאריאל פרידמן פאפו.

פרסומים בינלאומיים :

 • “Procedures Of Creation In Relationship with Visual Art” – In Visual Arts and Danse הוצאת Vrije 1998 (בלה נוביצקי – ניקול גרבר וולש)

 • Art Therapy – Continents In Movement, בהוצאת: Universida Technica Lisbon 2002

 • “L’art Comme Expression – La Bulle Creative” in Langage Plus, 2005. “האמנות כביטוי –הבועה היצירתית“, הוצאת לנגז‘ פלוס קנדה, 2005

 • “Recherché sur le-X”- seminaire sur L’oeuvre en process- אוניברסיטת פריס 5- סנט שארל– אוניברסיטת סורבון– “Entre reel et virtuel ou l’image metamorphose

שפות:

(קריאה , כתיבה , דיבור) עברית, אנגלית, צרפתית, פורטוגזית וספרדית.

אביתר שטרן

פסלאמן ומרצה, בעל תואר שני באמנות פלסטית ופילוסופיה מאוניברסיטת פריס.

לצד כתיבה עיתונאית העלה אביתר תערוכות יחיד וכן תערוכות קבוצתיות, וזכה בפרסים רבים בהם מהמועצה לתרבות ואמנות וכן בפרס קרן אליכס דה רוטשילד אנגליה לאומנויות.

נסיון טיפולי:

 • מנהל מרכז נוביצקי להכשרת מטפלים באמנות בשיטה
 • מאמן טיפולי בקיליניקה פרטית
 • מרצה ומכשיר מטפלים בשיטת נובצקי

לימודים:

 • מכון אבני לאמנות, לימודי פיסול .
 • אקדמיה לאמנות “בצלאל ” ירושלים לימודים במחלקה לאמנות.
 • תואר שני M.A באמנות פלסטית ופילוסופיה ,אוניברסיטת פריס 8 .נושא התזה:
 • השפעת מלחמת לבנון על עבודות האמנות שלי כבן לניצולי שואה”
 • התגורר ויצר בפריס.
 • בוגר המגמה התלת שנתית לטיפול באמנות של אונ בר אילן ומכללת ביטוי.

כתיבה עתונאית:

 • כתיבת בקורת אמנות ,עיתון “דבר”.
 • כתב העתון לעניני אמנות בפריס.
 • כתב הירחון “סטודיו ” ושליחת מאמרים על תערוכות בפריס.
 • כתיבת מאמרים ל ART PRESS צרפת.

פרסים:

 • פרס המועצה לתרבות ואמנות.
 • 2005 –פרס קרן אליכס דה רוטשילד אנגליה לאומנויות.

תערוכות יחיד:

 • סטודיו יבנה 6א תל אביב.
 • בית האומנים תל אביב ,אירוע בין תחומי אשר כלל עבודת כראוגרפיה עם הרקדנית יעל אורני. עבודות וידאו על מסך ענק ופיסול .
 • גלריית “הקיבוץ “תל אביב . אוצרת, טלי תמיר.
 • מוזיאון אשדות יעקב. אוצרת, רותי שדמון.
 • מוזיאון הרצליה לאמנות הזמנה לבניית חלל. אוצרת, דליה לוין.
 • הגלריה בקדימה
 • 2007 גלריה דנון 
 • תערוכות קבוצתיות
 • פתיחת גלריה אחד העם 90 תל אביב
 • אולם ב”אנטי ליריקה ,אוצר:גדעון אפרת ,בית האומנים ירושלים.
 • ביאנלה לאומנים צעירים ,מוזיאון חיפה.
 • גלריה נעמי גבעון. אוצרת ,נעמי גבעון.
 • גלריה אחד העם 90 תל אביב.
 • אירוע אומנותי ,קיבוץ שפיים.
 • יוני 85 “גלריה מימד תל אביב.?אוצר ,עמי שטיינמיץ.
 • “LA CAVE DES ARTISTS “ניו יורק ,ארה”ב.
 • נציג צרפת בביאנלה לפיסול לארצות דוברות צרפתית ,פריס ,צרפת.
 •  “SALON DE MAI GRAND PALAIS ” פריס ,צרפת.
 • פרויקט ארט פוקוס,גלריה לפיסול “קונסטנט” רמת גן.
 • זיכרונות ואובססיה” בית האומנים ירושלים, אוצרת, רחל סוקמן.
 • על חבל דק, איזונים ”פורום המוזיאונים ,מוזיאון ערד, אוצרת ,מירי טראגן.
 • על חבל דק ,איזונים ”פורום המוזאונים, מוזיאון בת ים הילי גוברין.
 • ונציה, איטליה. תערוכת ספרי אומנים לכבוד 50 שנה לביאנלה של ונציה. התערוכה תעבור למינץ גרמניה, האומות המאוחדות ניו יורק, אלכסנדריה מצריים.
 • גלריה “בית קונסטנט” ר”ג .
 • שנות ה80 באמנות ישראלית” מכללת אורנים
 • פרויקט “הבועה” קנדה 2005
 • פרויקט “הבועה” סינגפור 200

דניאל ש. חלפון

השכלה:

 • M.A טיפול בהבעה ויצירה, סמינר הקיבוצים
 • לימודי טיפול קצר מועד בשיטת נוביצקיבאמצעות אמנות, מכללת ביטוי.
 • בוגרת לימודי טיפול באמצעות גינון וטבע, סמינר הקיבוצים.
 • B.A מדעי ההתנהגות, מכללת רופין.
 • ספרות במסלול כתיבה, אוניברסיטת תל אביב.

קורסים והשתלמויות:

 • קורס פרמקלצרתכנון אקולוגי, של דרך היער
 • הכשרת מנהיגים סביבתיים, מגמה ירוקה.
 • יצירה בחומרים ממוחזרים– “ביטוימכללה לאמנות ועיצוב
 • השתלמויות של מנהיגים צעירים“, מועצת תלמידים עירונית, הרצלייה.

ניסיון תעסוקתי :

 • קליניקה פרטית לטיפול באמנות בילדים ומבוגרים בהרצליה
 • מעבירת סדנאות העצמה לנשים דרך אמנות בואי פנימה
 • מרצה במסלול הכשרת מטפלים של שיטת נוביצקיבמרכז נוביצקימכללת ביטוילאמנות ועיצוב
 • קליניקה פרטית לטיפול באמנות בילדים ומבוגרים בהרצליה
 • מטפלת באמנות בשילוב גינון בביס על יסודי לקויות למידה הבית של תמר“, שפיים
 • מרצה במסלול תרפיה באמנות בקריה אקדמית אונו
 • מרצה במסלול תרפיה באמנות, בר אילן
 • מטפלת באמנות בשילוב גינון בביס יסודי צהלה“, תל אביב
 • מטפלת באמנות במרכז הטיפולי אביבלגיל הרך, תל אביב
 • מטפלת באמנות בביס יסודי דרך הילד“, הכפר הירוק
 • מטפלת ביצירה בשילוב גינון במרכז טיפולי לילדים מטרה“, עיריית הרצליה
 • מטפלת ביצירה בשילוב גינון בשני הוסטלים, אקים תל אביב
 • מטפלת ביצירה בשילוב גינון בבית ספר יסודי צהלה“, תל אביב
 • רכזת פנאי ותרבות של שני אשכולות דיור באקים תל אביב
 • מטפלת בגינון ויצירה במועדונית הלב“, בני ברק
 • מדריכת יצירה בשילוב גינון בביס בבלי ירושלמי, תל אביב
 • מדריכת גינה רב דורית מטעם החברה להגנת הטבע בביס אורט שרה הרצוג, בני ברק
 • מדריכה שיקומית בעמותת ניצן לאנשים עם אתגרי קשב, ריכוז והשתלבות.
 • מטפלת באמצעות גינון בביהח השיקומי רעות“, תל אביב.
 • מטפלת באמצעות גינון במרכז יום לקשישים, ביח איכילוב, תל אביב.
 • בניית גינה קהילתית בשכונת דורה בנתניה יחד עם גננית הפרמקלצר עידית לברן
 • רכזת מתנדבים במגמה ירוקה רופין והסביבהקבלת תעודת רכזת מצטיינת.
 • מטפלת באמנות וטבע לקשישים סיעודיים בבית אבות במשמר השרון.
 • עבודה בבתים פרטיים עם תלמידים בעלי אתגרי קשב וריכוז ולקויות למידה.

ורד דיין

 

מציירת ויוצרת מהרגע שהחזקתי צבע ביד.

ילדה, אמא לארבעה, בת זוג, סבתא, תלמידה לחיים,

ובעיקר שואלת וחוקרת על המהות, על עצמי ועל הדרך לחיים מלאים בערכים וחוזקות.לימודים והכשרות

תואר ראשון בחינוך וסוציולוגיה – האוניברסיטה העברית בירושלים

מעצבת גרפית – מכללת אורט ירושלים

קורס רישום – האקדמיה לאומנות בצלאל בירושלים

מאמנת לאורח חיים בריא ומרצה לתזונה ידידותית לגיל הרך

מנהלת פרוייקטים בחינוך לגיל הרך

סדנאות מיינדפולנס לילדים – רינה כורש ורותי הדר

מאמנת טיפולית בשיטת נוביצקי – מכללת ביטוי

פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית יצירתית – מכללת ביטוי

קליניקה

מטפלת בשיטת נוביצקי בקליניקה ברעננה

מרצה לשיטת נוביצקי במכללת ביטוי

שרית תקומי

השכלה:

פסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית במגמת ילדים ונוער, המחלפסיכולוגיה, אוניברסיטת חיפה. לימודי תעודה.

התאמה להוראה לפארארפואיים, מכללת לוינסקי, תא.

הנחיית קבוצות, אוניברסיטת תל אביב, היחידה ללימודי המשך, ביהס

לעבודה סוציאלית בשיתוף המחלפסיכולוגיה, לימודי תעודה.

MA בתרפיה בהבעה ויצירה, התמחות בטיפול באמנות פלסטית, לסלי קולג‘, נתניה. בעלת תעודת הכרה ממשרד הבריאות.

BA בפסיכולוגיה וביולוגיה, האוניברסיטה העברית, ירושלים.

ניסיון תעסוקתי:

הדרכה קבוצתית ופרטנית לסטודנטים, בית חולים שלוותה.

מנחה בקורסים אבחון והערכה בטיפול באומנות, מבוא לטיפול באומנות תרגול, ומודלים ומיומנויות בקבוצות במכללה האקדמית לאומנויות וחברה בנתניה.

מנחה בקורסים אבחון והערכה בטיפול באומנויות וקורס פרקטיקום במכללת ביטוי, רג ובמכללה לחברה ואומנויות, נתניה.

מרצה בקורסים מבוא לפסיכולוגיה ופסיכותרפיה במגמת טיפול באומנות במכללת ליפשיץ בירושלים.

מרצה בקורס תאוריות פסיכולוגיות וישומן בטיפול באומנות, מכללת ביטוי, רמת גן

מטפלת בהבעה ויצירה, היחידה להתפתחות הילד – MY אור יהודה, טיפול רגשי, פרטני וקבוצתי בילדים והדרכת הורים.

מרצה בקורסים מיומנויות טיפול וטיפול קבוצתי באומנות באוניברסיטת לסלי, נתניה.

מטפלת באומנות ברשת ההוסטלים בראנוש“, עבודה פרטנית וקבוצתית בטיפול באמנות עם דיירי ההוסטלים, מבוגרים גבוליים/פיגור קל והפרעות רגשיות ונפשיות. ריכוז טיפול, בניית תוכניות טיפול, הדרכת צוות מדריכים.

הדרכת סטודנטיות לטיפול באומנות בפרקטיקום, בביח שלוותה, מטעם סמינר הקיבוצים, ואוניברסיטת חיפה.

הנחיית קבוצות תמיכה להורים לבנים ובנות פגועי נפש, “אנושסניף תל אביב.

ריכוז מערך דיור ברשת ההוסטלים בר אנוש“, ניהול מערך דיור, ריכוז העבודה הטיפולית, חינוכית ושיקומית במערך. התערבויות קבוצתיות קצרות טווח וארוכות טווח. ניהול צוות מדריכים ומטפלים, הדרכת רכזים.

הנחיית קבוצות בטיפול באומנות, ביח שלוותה, מרפאת חוץ מבוגרים.

מטפלת באומנות בביח שלוותה, מחלקת נוער, טיפול פרטני וקבוצתי.

מטפלת באומנות במרכז להתפתחות הילד – הרצליה, טיפול פרטני וקבוצתי בילדים בסיכון בגיל הרך.

מטפלת באומנות ברשת ההוסטלים בראנוש, עבודה פרטנית וקבוצתית בטיפול באמנות עם דיירי ההוסטלים, מבוגרים גבוליים/פיגור קל והפרעות רגשיות ונפשיות. ריכוז טיפול, בניית תוכניות טיפול, הדרכת צוות מדריכים.

מטפלת באומנות בהוסטל ריחן, עבודה קבוצתית עם נערות גבוליות בסיכון.

רכזת גיל רך ומשפחה במתנס מטלון בפת.

מטפלת באומנות, המדור הקהילתי לנוער, עיריית פת, עבודה פרטנית וקבוצתית עם נערים ונערות במצוקה.

קבוצת טיפול באומנות, מחלקת נוער, שלוותה (סמינר קליני).

מדריכה חינוכיתטיפולית בפנימיית גבעת הוד“, הוד השרון (גילאי 6-12).

רכזת פעילות קהילתית, חוגים ותרבות בתיכון למדעים ואומנויות, “העמותה למצוינות בחינוך“, ירושלים.

מדריכה טיפולית במחלקת מתגברים בבית החולים איתנים“, ירושלים.

עיסוקים נוספים:

הדרכת מתנדבים בנעונוער עונה לנוער, קו טלפוני לנוער במצוקה, ירושלים.

קליניקה פרטית

ילדים נוער ומבוגרים ברעננה וביהוד.

הדרכה מקצועית למטפלים וסטודנטים.

קורסים והשתלמויות:

קורס בהכשרת מנחים בחינוך חברתי מיני עם אוכלוסיות מיוחדות מטעם אשלים, משרד החינוך ומשרד הרווחה – אגף השיקום.

קבוצת קריאה והדרכה בכתבים פסיכואנליטיים מאסכולת תיאוריות יחסי אובייקט, בהנחיית מרגי קפלינסקי, פסיכותרפיסטית ומדריכה.

הנחיה ועבודה בקבוצה בתחום הטיפול באדם המפגר בקהילה, מטעם קרן שלם

ומשרד העבודה והרווחה, בהנחיית צבי עמלי, אוניברסיטת בראילן.

קורס סנוזלן התנסות תחושתית לילדים עם נכויות התפתחותיות (40 שעות),

המכון הבינלאומי ללימודי המשך בנכויות התפתחותיות עש טראמפ, בית איזי שפירא, רעננה.

טיפול בארגז חול, סמינר הקיבוצים, מדור לימודי המשך

מינה בן דוד

מתמחה בטיפול רגשי והנחיית קבוצות בתרפיה המשלבת כלים אומנותיים המשמשים כאמצעים יעילים בתהליך הטיפולי, באמצעות תוכניות טיפול ייעודיות, וליווי עד להשגת היעדים הנדרשים, תוך שימת דגש על הקשבה, הכלה, ותקשורת בינאישית מקדמת

השכלה :

 • לימודי תואר שני MA במסלול של חברה ואמנויותבדגש על הנחיית קבוצות בכלים אומנותיים, “המכללה לחברה ואמנויות” (לסלי קולג‘) – נתניה.

 • לימודי תעודה תלת שנתי תרפיה באמנות – “מכללת ביטוי” – הקרייה האקדמית אונו

 • לימודי תואר ראשון B.A במסלול של אמנות יהודית“, אוניברסיטת בר אילן.

 • לימודי תואר B.Arch בארכיטקטורה, אוניברסיטת אריאל.

 • לימודי DVT- לימודי מרחב המשחק. היחידה ללימודי חוץ של אוניברסיטת חיפה.

 • לימודי NLP- לימודי NLP פרקטישונר. המרכז הישראלי ל– NLP- רמת גן.

 • לימודי CBT- טיפול קוגנטיבי התנהגותי במסלול מיוחד לתרפיסטיות באומנות, ” מכללת פסגות“- רג.                                 

 • התמחות בטראומות מורכבות“, מכוןחכמת נשיםתא.

 • לימודי הנחיית קבוצות, “המכללה לחברה ואמנויות“{לסלי קולג‘}- נתניה.

 • לימודי קינסיולוגיה בשילוב  תרפיה באמנות“, מכללת אשכולות“.

 • חונכות לנוער בסיכון, המועצה להשכלה בלתי פורמלית.

 •  

ניסיון תעסוקתי

מטפלת באומנות, מטפלת CBT, מנחת הורים ומנחת קבוצות, קליניקה פרטית במרכז נתניה.

מרצה לטיפול באומנות וטיפול בשיטת נוביצקי“, מכללת ביטוי, רג.

מנחת קבוצות, “המרכז לשלום המשפחה“, עיריית נתניה

מטפלת רגשית, חברת א.ב שיקום“, נתניה

מטפלת רגשית, “מעון בית הילדים עש אלעזרסקי“, נתניה 


מטפלת רגשית, תיכון מרכז הנוערנתניה

התנדבות בעבודה קהילתית ופרטנית עם נוער ומבוגרים בסיכון, בלונדון.

סנדיה בר-קמה

מורה לדהרמה, ללימוד ותרגול בודהיזם ומדיטציית ויפאסנה, מתרגלת ומלמדת מזה 25 שנים, מורה בעמותת ‘תובנה’, ב’מרכז ללימודי גוףנפש’ ובמסגרות נוספות.

מלמדת פסיכולוגיה בודהיסטית, CBT-תרפיה קוגניטיביתהתנהגותית, וכלים מתוך סכמהתרפיה, גשטאלט ותקשורת מקרבת.

הנחיית מעגלי דיבור וקורסים בתקשורת בינאישית במסגרות שונות, הפורום של Landmark Education, מסעות שמאניים במסורות אינדיאניות שונות.

חייתה 7 שנים חיי פרישות ותרגול באשרם ליוגה ומדיטציה בארצות הברית. משתמשת בכלים מהמסורת והתרגול הבודהיסטי ומהמסורת של האישניות (נוןדואל).

מנחה סדנאות, קורסים וקבוצות.

מאמינה שבכולנו טמונה היכולת לאהוב, לחמול, להיות נדיבים ולהתעורר.

נוגה אריאל-גלור

השכלה :

PhD מסלול פסיכואנליזה ופרשנות“, התכנית לפרשנות ותרבות, אוניברסיטת בראילן, רמתגן. נושא עבודת הדוקטורט: “סיטואציות טיפוליות בין מטפלים יהודים למטופלים ערבים מזווית פסיכואנליטיתחברתיתבהנחיית דר ענר גוברין ופרופעליאן אלקרנאוי.

M.A.טיפול בהבעה ויצירה, שלוחת אוניברסיטת לסלי בישראל, נתניה. נושא התזה: “הכנה רגשית ללידהבהנחיית יפה פולק. ציון התזה: 100

B.A מדעי ההתנהגות, האקדמית תלאביב יפו

מגמת אמנות פלסטית, תיכון תלמהילין“, גבעתיים

נסיון מקצועי: טיפולי ואקדמי

המכללה האקדמית לחברה ואמנויות, מרצה.

קורס טיפול רגיש פוליטית“. מטעם פסיכואקטיב“. רכזתשותפה, חברת צוות היגוי, מרצה ומנחת קבוצת עמיתים.

אוניברסיטת בראילן, רמתגן, עוזרת הוראה. עוזרת הוראה של דר ענר גוברין, ראש מסלול פסיכואנליזה ופרשנות.

מכללת מבחר, בני ברק (שיתוף פעולה אקדמי עם אוניברסיטת חיפה) מדריכת שדה בסמינר קליניהדרכה קבוצתית. במסגרת הסמינר הנחיתי סטודנטיות לטיפול באמנות כיצד לטפל בנשים לאחר לידה.

החל מאוקטובר 2014 אני משמשת גם כמדריכת פרקטיקום, הדרכה פרטנית.

מטפלת בקליניקה פרטית בתלאביב.

מרכז שילוב, קריית טבעון (בשיתוף פעולה אקדמי עם אוניברסיטת חיפה), מעבירה קורסי השלמה בפסיכולוגיה: פסיכופתולוגיה, פסיכולוגיה התפתחותית, מבוא לפסיכולוגיה ופסיכופיזיולוגיה.

מכללת ביטוירמתגן, מרצה. קורס חשיבה אבחונית בתרפיה באמנות,קורס תיאוריות אישיות בפסיכולוגיה; קורס פסיכופתולוגיה, מבוא לפסיכולוגיה.

ניצן, נתניה. מטפלת באמנות באגודת ניצן, סניף נתניה. האוכלוסייה היא ילדים בני 11-4 שסובלים מקשיים על רקע רגשי והופנו על ידי המכון להתפתחות הילד.

המרכז לבריאות הנפש עש אברבנאל, בתים. מטפלת באמנות במחלקת נוער א‘.

מרפאה לבריאות הנפש עש פרנץ בריל, רמתחן.

סמינר קליני בחטיבת ביניים חשמונאיםבבת ים.

העשרה נוספת

הכשרה בטיפול ממוקד רגשות (EFT – Emotionally Focused Therapy)טיפול פרטני, Level 1,

קבוצת קריאה עם פרופלו ארון. קבוצת הקריאה עוסקת בטקסטים עכשוויים בכתביעת פסיכואנליטיים, באוריינטציה התייחסותית.

קורס טיפול רגיש פוליטיתמטעם פסיכואקטיב.

הנחיית קבוצות בקונפליקט, בית הספר לשלום, נווה שלום.

טיפול קצר מועד ממוקד באמנות, בהנחיית דר עדנה ניסימובנחום

קבוצת קריאה מצבים מנטאליים ראשוניים“, בהנחיית תמי פולק.

קבוצת קריאהPsychology Relational, בהנחיית דר אבי נוטקביץ‘.

קבוצת קריאה של פסיכולוגיית ה-Self, בהנחיית סוזי ביכלר, פסיכולוגית קלינית.

סמינר שנדור פרנצי, בהנחיית דר אילן אמיר

מלגות

מלגת הצטיינות בחוג למדעי ההתנהגות, המכללה האקדמית תלאביב יפו

מענק הצטיינות בחוג לפרשנות ותרבות“, אוניברסיטת בראילן

מענק הצטיינות בחוג לפרשנות ותרבות“, אוניברסיטת בראילן

מענק הצטיינות בחוג לפרשנות ותרבות“, אוניברסיטת בראילן

כנסים

רומא, הכנס השנתי של IARPP – International Association for Relational Psychoanalytic Psychotherapy

לונדון, אוניברסיטת מידלסקס, לונדון, התכנית לפסיכואנליזה, תרבות וחברה

כנס קבוצות וזהויות, סדנת טיפול בין יהודים וערבים יחד עם סמיר קעדאן

כנס מעגלים התייחסותיים. סדנת יהודים וערבים בחדר הטיפולים יחד עם סמיר קעדאן.

מרצה אורחת בקורס טיפול רגיש פוליטיתתיאור מקרה של מטפלת יהודייה המטפלת בערביה

פרסומים

27/10/15 God and Psychotherapy in Israel. Couch, The opinionator, The New-York Times

 

אנה שפלנסקי

אמנית רב-תחומית, מטפלת, צלמת, מוזיקאית, מורה, מדריכה ומרצה

השכלה :

 • ” 2012-2015 אוניברסיטת חיפה”, הפקולטה לאמנות – בוגרת תואר MAבתרפיה באמנות, התוכנית
  הבינלאומית. עבודה מעשית במרכז הטיפולי – המכון לשיפור למידה בטירת הכרמל ובמרכז
  קליטה לעולי אתיופיה בחיפה.
  בתוספת לימודי שנה ג’ המקנה תעודת מטפל
  IAC“ 2008-2010 מכללה ישראלית לאנימציה” – בוגרת קורס אנימציה תלת ממדית ועיצוב גראפי במסלול
  מורחב
  ” 2004-2007 אוניברסיטת תל-אביב, פקולטה לאמנויות” – בוגרת תואר BA בהצטיינות בתכנית הרב-תחומית
  באמנויות, בדגש על הקולנוע ועל תולדות האמנות.הלימודים כללו גם קורסים בתאטרון, מוזיקה
  ופילוסופיה.
  ” 2003-2004 אוניברסיטת תל-אביב”, פקולטה לאמנויות, החוג לתאטרון – לימודי עיצוב במה לתאטרון, שנה
  אקדמאית הכוללת קורסים תאורטיים ומעשיים
  1997-2001 בגרות במגמת אמנות פלסטית, תיכון עיוני לאמנויות “תלמה ילין”, גבעתיים

 •  

ניסיון תעסוקתי

הדרכה והוראה:
2017ואילך מכללת “ביטוי”, רמת גן – מרצה בקורס בתוכנית לימודי תרפיה באמנות: “שימוש בחומרי האמנות
בהיבט הטיפולי”
מרצה בתוכנית הכשרת מאמנים טיפוליים ב”שיטת נוביצקי”
מרצה בקורס השלמת שעות אמנות, בדגש טיפולי
2016ואילך “מוזיאון ארץ ישראל”, תל אביב – הדרכה של קבוצות וקהל רחב במגוון גילאים )מהגן עד הפנסיה(,
כולל הדרכת מבוגרים, משפחות, סטודנטים ותלמידים מהארץ ומחו”ל ואוכלוסיות עם צרכים
מיוחדים. הנגשה של תצוגות הקבע והתערוכות המתחלפות במגוון תחומים: האמנות, הצילום,
הארכאולוגיה והאנתרופולוגיה, האתנוגרפיה וחקר התרבות. כמו כן, לקיחת חלק בפיתוח תכנים
ועיצוב גרפי של עזרי הדרכה, משחקים ופעילויות נלוות לילדים
” 2009-2010קרן קרב” – הדרכת קולנוע, אנימציה ודרמה בבתי ספר יסודיים )כיתות א’ – ו'( במגוון בתי ספר
ברחבי הארץ
” 2007תיכון אורט אבין”, רמת גן – העברת שיעורים פרטיים בתולדות האמנות, עזרה ואסיסטנטית של
מורה לאמנות – האמנית דינה שנהב )כיתות ט’ – י”ב, תיכון “אורט אבין”, רמת- גן( במסגרת מלגת
התמקצעות, כולל סיוע בפרויקט גמר
טיפול:
” 2014-2015מכון לשיפור למידה”, טירת הכרמל – סטאז’ בתרפיה באמנות: הנחיית קבוצה ומפגשים פרטניים
עם מטופלים מהחינוך הרגיל והמיוחד בטווח גילאים מהגן עד התיכון

 

2013

בית החולים “שלוותה”, הוד השרון – מדריכה במחלקת נוער, גילאי .12-21ליווי של נערים/ות ברמות

תיפקוד שונות במהלך היום, בפעילויות ועזרה בלימודים

 


נגינה ופרפורמנס:
” 2021מוזיאון ארץ ישראל”, תל אביב – בנייה של מפגשים מוזיקליים למשפחות – “צלילים
בתערוכה”, והנחיה ונגינה בהם. המפגשים כללו סיפור מסגרת, חשיפת ילדים לתכנים מעולם
המוזיקה הישראלית והים תיכונית בזיקה לתערוכה שמוצגת, קטעי נגינה של חליל צד בליווי
קונטרבס וחיבור הילדים למוזיקה ברמה הגופנית והרגשית
2019ואילך

מועדוני גמלאים – נגינה בחליל צד בקונצרטים מונחים “קלאסיקל” במועדוני גמלאים ודיור מוגן,

)בליווי פסנתר(
” 2017-2019המרכז לתאטרון לוד” – פרפורמרית, מעצבת ומוזיקאית באנסמבל פרינג’
נגנית חליל צד – מופיעה עם הרכבים מוזיקליים במגוון סגנונות, כולל תזמורת כלי הנשיפה של אוניברסיטת תל-
אביב, מוזיקה קאמרית, להקות ופרויקטים עצמאיים, משתתפת במפגשים מוזיקליים של במה
פתוחה בקהילה
תערוכות ופרויקטים אמנותיים

 

” סינמטק תל אביב” – הצגת עבודת תלת ממד בתערוכה “אנשי הברזל” ופרס חביב הקהל בתערוכה

 

2010″ גיבורים ומפלצות”
“בית מני”, תל אביב – הצגת ציור במסגרת “אמנות סודית “5של בנק לאומי

2005

הצגת עבודות ציור בתערוכת הפרויקט  Art Throughלקידום אמנים, מסעדת “ננה בר”, תל-אביב

 

הצגת עבודות בתערוכת ציור ובתערוכת צילום במועדון “הבאלקוני” במסגרת “במה פתוחה”
2010-2011סטודיו “קומיקום”, עין חרוד – עבודה באנימציה על מספר פרויקטים
2001ואילך פרויקטים ללקוחות פרטיים בתחומי הציור, האנימציה, הצילום, העיצוב הגראפי, עריכת הוידאו,
עיצוב התאטרון ועיצוב השיער.
שפות
עברית, רוסית, אנגלית- ברמת שפת אם
צרפתית, גרמנית – רמה בסיסית

ד"ר גדעון מנדה

 פסיכותרפיסט, בעל תואר ראשון, שני ושלישי B.A., .M.A., D.Prof
בוגר בית הספר לפסיכותרפיה NSPC בלונדון אנגליה, חבר באיגוד ישראלי רבתחומי לפסיכותרפיה וב– UKCP.

מטפל בגישה האקזיסטנציאליסטית – טיפול אישי, מנחה קבוצות, מרצה לפסיכולוגיה ופסיכותרפיה ומלווה מטפלים בתקופת הכשרתם.
בעל ניסיון בעבודה עם צעירים ומבוגרים.

גדעון מאמין בגישה טיפולית המשלבת מקצועיות ואנושיות כאחד. הוא מאמין בגישה שאינה שיפוטית או מקטלגת ומלמד בתכנית לפסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי של סמינר הקיבוצים הן את ההיבט המקצועי, בקורס הפסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית והן את ההיבט האנושי בקורס יחסי מטפל מטופל.


גדעון הוא אף מייסד שותף של האיגוד הישראלי הרב תחומי לפסיכותרפיה, הוא מפתח תכניות לימוד ומרצה בקורסים רבים בתחום הפסיכולוגיה, החל מקורסי הבסיס בפסיכולוגיה ועד לקורסים מתקדמים בפסיכותרפיה.
גדעון הינו מייסד התכנית לפסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי בסמינר הקיבוצים, ממייסדי איגוד ישראלי רבתחומי לפסיכותרפיה וממייסדי האיגוד האירופאי לטיפול אקזיסטנציאליסטי.

יהלי שר שלום

יהלי שר שלום הינו פסיכותרפיסט בעל ניסיון טיפולי של שנים רבות.

הוא נמנה על מקימי התכנית לפסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי בסמינר הקיבוצים והוא מרכז שנתון בתכנית.


הוא למד תחילה את תחום התקשורת והקולנוע בניויורק.

את דרכו בתחום הטיפולי החל תוך שהוא לומד את תחום הגוף והנפש. יהלי מרצה ומנחה סדנאות בתחום מזה שנים רבות.


אל תוך דיסציפלינה זו מיזג יהלי את תחום הפסיכותרפיה האקזיסטנציאליסטית ולמד בבית הספר לפסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי NSPC בלונדון.


יהלי מצא עיניין רב בגישה האקזיסטנציאליסטית כגישה המתאימה לעבודה הטיפולית.


יהלי מתמחה בשילוב של דימיון מודרך בעבודה הפסיכותרפויטית והוא רואה בטיפול כבמסע רוחני למציאת  שמעות.


הוא מלמד בתכנית לפסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי בסמינר הקיבוצים את ארבעת מימדי הקיום האנושי
מפת דרכים אקזיסטנציאליסטית בשילוב דימיון מודרך, והוא ומדריך בתכנית.

Call Now Button