תרפיה באומנות

לימודי תרפיה באומנות - הכשרת תרפיסטים באמנות בשיטת נוביצקי

תרפיה באומנות

תהליך טיפולי המביא שינוי

הלימודים במסלול תרפיה באומנות הם לימודים אינטגרטיביים ומודולריים המשלבים בתוכם לימודי טיפול ופסיכותרפיה בגישות שונות וכלי הבעה אמנותיים מגוונים . תרפיה באומנות מהווה את המקור התאורטי והיישומי ללימודי הפסיכותרפיה האינטגרטיבית יצירתית.

מסלול זה ייחודי בכך שהינו משלב יצירה, קוגניציה ורגש, וביחד הם מועברים בצורה חווייתית- יצירתית באמצעות מדיומים שונים. עולם התופעות הניבט מתוך היצירה של האדם נותן לפסיכותרפיסט כלים משמעותיים להביא את המטופל לתובנות משמעותיות המשפיעות על שינויים מרחיקי לכת בחייו.

בשנים האחרונות, הביקוש לשיטות טיפול אינטגרטיביות העולה מהשטח הוא רב.

המטפל של ימינו זקוק לכלים אינטגרטיביים על מנת לנהל את הקשר הטיפולי ואת מטרות הטיפול תוך שימוש בידע תיאורטי, קליני ומחקרי מעולמות תוכן מגוונים וזאת בכדי להתאים את עצמו ואת הטיפול למטופלים באופן ייחודי מבחינת אוכלוסיות, גילאים, מגזר, מגדר ועוד.

התרפיה באומנות או הטיפול באמנות, הינו תהליך טיפולי הבא להוביל ולהניע אצל המטופל שינוי במישור  הרגשי, החשיבתי, ההתנהגותי והחברתי. הידע של המטפל באמנות מבוסס על תאוריות פסיכולוגיות כמו גם על שפת האמנות הפלסטית. בנוסף לטיפול הרגשי המילולי,  העבודה היצירתית אמנותית עצמה מהווה פעילות בעלת איכויות ריפוי ומציעה למטופל שפה שונה, ייחודית ואוטנטית המשלבת אספקטים בלתי מילוליים, אמנותיים. הטיפול באמצעות אמנות מתאים לשיקום בכל טווח הגילאים ובכל מגוון ההפרעות הרגשיות: קשיי למידה, אוטיזם, הפרעות אכילה ועוד. כמו גם לאוכלוסיות נורמטיביות המעוניינות בסוג שונה מהטיפול הרגיל והמוכר. הקורס מבוסס במקביל ללימודים העיוניים, בעיקר על לימודים חווייתיים בהם מתוודעים לתכונותיהם התרפויטיות של חומרים שונים: עפרונות ופחמים, צבעים וקולאז’ים, חמר, עיסת נייר ועוד. חווים את הקשר בין תהליכים יצירתיים וההתפתחות אישית.

בשנה הראשונה, לימודי הבסיס מורכבים מלימודי עולם התופעות והפנומנולוגיה באמצעות יצירתיותו של האדם. בשנה זו  נלמדים יסודות הטיפול לפי שיטת נוביצקי יחד עם יישום מיומנויות טיפוליות ויצירתיות . הלימודים מבוססים על למידה חווייתית ועל תצפית ודיון.

בלימודי התשתית לומדים הסטודנטים עקרונות יישומיים של עבודת המטפל יחד עם עקרונות השיטה כפי שהם באים לידי ביטוי בקליניקה.

לימודי ה-ל.ב. של “שיטת נוביצקי” , מהווים את היסוד ללימודי המסלול לתרפיה באומנות ולפסיכותרפיה אינטגרטיבית יצירתית  ובהם ישנה העמקה של גישות טיפוליות תוך שילובן עם יצירתיותו של האדם. הלימודים המתקדמים מושתתים על תיאוריות מובילות המהוות את השורשים מהם צמחה “שיטת נוביצקי”.

התוכנית הינה  ייחודית ומעודכנת המיועדת להכשיר  את תלמידיה  להיות מטפלים באמנות פלסטית כמו גם פסיכותרפיסט יצירתי אינטגרטיבי. התפיסה הייחודית שלנו  הינה שמטפלים באמנות בוגרי המכללה חייבים להיות מעורים וחשופים לכל תחומי הדעת בשפות האמנותיות כמו גם הטיפוליות הקלאסיות של טיפול באמנות ופסיכותרפיה. הם חייבים להיות מעורים ובעלי שליטה בכלל חומרי האמנות הפלסטית, בתפיסות תרבותיות, סוציולוגיות הקשורות לעבודתם של מטפל בתוך הקהילה והחברה בה אנו חיים.

ניתן לבחור קורסים של לימודי אונליין עם מורה או קורסים של לימודים פרונטליים

תנאי קבלה ללימודי תרפיה באומנות :

תואר ראשון

500 שעות אמנות

4 קורסים בפסיכולוגיה

מבחן וראיון קבלה

תרפיה באמנות

לימודים מודולריים - משולבים והם כוללים כמה מסלולים :

– לימודי בסיס של “מהות שיטת נוביצקי”

– לימודי אמנות משקמת

– לימודי פסיכותרפיה אינטגרטיבית יצירתית- שיטת נוביצקי (3 שנים)- תעודת פסיכותרפיסט של המכון האקדמי טכנולוגי HIT

– לימודי תרפיה באומנות (3 שנים)- תעודת תרפיסט באמנות של המכון האקדמי טכנולוגי HIT

שנה א

תצפית ודיון תוך התנסות ביצירה בטיפול

עריכת  תצפיות בטיפול החל משנה א’, פרקטיקום מעשי בשיטת נוביצקי, הכולל תצפית בטיפול, התבוננות על התהליך הטיפולי, תוך כדי לימוד מושגי יסוד בטיפול ותוך דיון והעמקה בתהליך יחד עם המטפל הבכיר.

עולם התופעות וכוחם המרפא של חומרי האמנות

בקורס זה ילמדו הסטודנטים היכרות עם עולם התופעות, מאפייני החומרים וכלי האמנות השונים בהתאם לנושאים פסיכותרפויטיים בשיטת נוביצקי והשימוש בהם בטיפול באמנות. במהלך הקורס הסטודנטים לומדים מתוך התנסות, יצירה וחוויה את כוחם המרפא והשיקומי של חומרי האמנות. התאמה של חומרי אמנות לפי היעדים ומגוון אוכלוסיות היעד.

סופרוויז'ן

התנסות מעשית מול מטופלים וקבלת הדרכה ממטפל מוסמך

מבוא לתרפיה באומנות - אינטנסיב

במסגרת הקורס נפגש הסטודנט עם תפקיד חדש שהוא מבקש לרכוש לעצמו כמטפל באמנות. התהליך משלב לימוד באמצעות מושגים מן התאוריה וגם התנסות אישית בעבודה באמנות.  הסטודנט לומד לפתח את עצמו כאדם בעל מודעות מורחבת לעולמו הרגשי. זהו העוגן והבסיס אליו חוזר המטפל ועליו הוא נשען בעת היותו מול אדם הנמצא בטיפולו.

תרפיה באמנות

תיאוריות פסיכולוגיות בטיפול
באמנות - אינטנסיב

היכרות עם ההיבטים  והגישות התיאורטיות השונות בתחום הטיפול ופיתוח בחינה וחשיבה ביקורתית ביחס להיבטים שונים בתחום הטיפול באמנות. המטרה שהמושגים יהיו לא רק ברורים אלא שייעשה בהם תרגום פרקטי-יישומי לעבודת המטפל באמנות בסטודיו.

המטפל כיוצר - סטודיו לפיתוח שפה אישית באמנות- אינטנסיב

מטרת הקורס הינה להכשיר את המטפל כיוצר תוך התבוננות והקשבה פנימית לתהליכי יצירה אישיים והבנת תהליכי יצירה באמנות בכלל. למידת גישות וכלים ליצירתיות אישית במסגרת קבוצתית. בקורס יילמדו כלים לחיבורים בין עיוני למעשי ובין תחומי אמנות שונים.

שנה ב + שנה ג

פרקטיקום - הדרכה - סמסטריאלי

מטרת הקורס הינה ליווי הסטודנטים במהלך עבודתם המעשית בעבודה במקומות שונים , הזדמנות להתבונן על תהליכים טיפוליים, מענה לשאלות התלבטויות של הסטודנטים במהלך ההתנסות . במהלך הקורס נלמד באמצעות הצגת מקרים של טיפול של כל סטודנט שמובאים מהשטח, דיון ומשוב באומנות, קריאת מאמרים, קישור תיאוריה למקרה.

פרקטיקום - הדרכה - סמסטריאלי

הקורס יעסוק בפיתוח של חשיבה אבחונית כחלק מהטיפול באומנות. המיקוד יהיה על פיתוח תהליכי הקשבה, התבוננות והערכה. נלמד איך היבטים שונים של יצירת אומנות יכולים לשרת חשיבה דיאגנוסטית. הקורס ישלב למידה תיאורטית לניתוח תוצרים באומנות מהשדה וטיפולי, ותרגול בכיתה.

IMG 20191030 WA0046 1

פנומנולוגיה בטיפול באמנות - פסיכותרפיה אינטגרטיבית יצירתית - אינטנסיב

הלימודים בקורס זה מושתתים על תיאוריות מובילות המהוות את השורשים מהם צמחה “שיטת נוביצקי” ומהווים לימודים מתקדמים של “שיטת נוביצקי”. הסטודנטים לומדים העמקה של גישות טיפוליות ושילובן עם היצירה של האדם. זו הזדמנות להעמיק ולגעת ברבדים העמוקים של יצירתיות האדם וזאת בכדי להרחיב ולהעמיק את ארגז הכלים והגישות לעבודה בחדרי הטיפול כפסיכותרפיסטים.

יסודות בפסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית - חופש הבחירה של האדם - אינטנסיב

פסיכותרפיה קיומית מנסה לברר מהי חווית החיים של כל אחד ואחת מאיתנו מתוך ראיה כי האדם הוא יצור חופשי בעל חופש בחירה ובעל אפשרות לקחת אחראיות על מהלך חייו. מתוך כך, המטרה העיקרית של גישה זו היא לתת את האחראיות על הבחירות חזרה אל המטופל, מתוך התחשבות בקרקע עליה גדל אך גם עם התבוננות בלתי פוסקת בכאן ובעכשיו ובחווית המטופל. הקורס יציג את יסודות הטיפול האקזיסטנציאליסטי ואת הסוגיות העיקריות בהן מתמקדת גישה זו בטיפול.

טיפול CBT מבוסס יצירתיות - אינטנסיב

 CBTאו בעברית- טיפול קוגנטיבי התנהגותי היא שיטת טיפול פסיכולוגי, המתבססת על ההנחה שמטופל יכול לפתור בעיות באמצעות שימת לב למחשבות המכשילות של אדם (שינוי קוגניטיבי) ובאמצעות טיפול בדפוסי הפעולה שלו (שינוי התנהגותי). המטרה היא לאתר את המחשבות המעכבות אדם בחייו, ולהחליף למחשבות בריאות, מצמיחות ופרודוקטיביות יותר. בשנים האחרונות שיטת טיפול זו זוכה ליותר ויותר אהדה ציבורית ובריאותית.

ארבעה ממדי הקיום האנושי בשילוב טכניקות של דמיון מודרך - אינטנסיב

קורס זה מציג את תפיסת העולם של הגישה האקזיסטנציאליסטית לפיה ישנם ארבעה מימדים לקיום האנושי: המימד הפיזי, המימד החברתי, המימד הפסיכולוגי והמימד הרוחני. התבוננות על העולם של המטופל דרך ארבעת מימדי הקיום עוזרת למטפל להימנע מתיוג צר את חווית המטופל.

יונג וטיפול באמצעות ארגז חול - אינטנסיב

בקורס זה ילמדו ויחוו הסטודנטים טיפול בשולחן חול שהינה שיטה בפסיכותרפיה מתחום הטיפול באמנויות. בקורס זה הכלי העיקרי הוא שולחן החול – ארגז ובו חול. בתהליך הטיפולי המטופל משחק ויוצר בשולחן החול. הכלי מאפשר העלאת תכנים נפשיים לא מודעים במטרה להשיג תהליך של ריפוי נפשי והתפתחות אישית של המטופל. טיפול בשולחן חול הוא תהליך מתמשך, המלווה לרוב בשיטות נוספות מתחום הפסיכותרפיה.

תאוריות פסיכולוגיות ויישומן בתרפיה באומנות ב' - אינטנסיב

מטרת הקורס היא להציג את התיאוריות הפסיכואנליטיות השונות לסטודנטיות, ולקשר אותן לתחום הטיפול באמנות באופן בו הן יהפכו לדרך ישימה לעבוד בקליניקה. בקורס נלמד מושגים מרכזיים מהתאוריות הפסיכולוגיות עליהן מושתת התחום של התרפיה באומנות ובין השאר תאוריות מבית מדרשם של הפסיכואנליטיקאים המובילים כמו פרויד, מלני קליין, יונג וקוהוט.

גישות ושיטות בתרפיה באומנות - אינטנסיב

הקורס יאפשר למשתתפים חשיפה והתנסות בגישות שונות בטיפול בתרפיה באומנות. בקורס יושם דגש על השילוב בין ההתנסות בגישות והבנת התיאוריות, וכן על הבנת הגישות הטיפוליות כפי שבאות לידי ביטוי בתרפיה באומנות. הסטודנטים ילמדו בקורס את החלוקה לגישות ושיטות – בין פסיכותרפיה באומנות לאומנות כתרפיה.

פרקטיקום - הדרכה- סמסטריאלי

ליווי הסטודנטים בהעמקת עבודתם המעשית בהתנסות המעשית במקומות שונים , תוך התבוננותן על תהליכים טיפוליים, מענה לשאלות של הסטודנטים והתלבטויות שעולות במהלך ההתנסות . בקורס נלמד באמצעות הצגת מקרים של טיפול של כל סטודנט שמובאים מהשטח, דיון ומשוב באומנות, קריאת מאמרים, קישור תיאוריה למקרה.

הדרכת הורים - אינטנסיב

עבודה טיפולית עם ילדים מחייבת עבודה מקבילה עם ההורים. עבודת השטח הטיפולית מוכיחה כי שינוי בעמדת ההורים כלפי הילד מאפשרת עבודה מעמיקה ואפקטיבית. מטרת הקורס להכשיר את המטפל לעבודת הדרכה עם ההורים.

טיפול קבוצתי באמנות - אינטנסיב

מטרת הקורס היא להציג את התיאוריות הפסיכואנליטיות השונות לסטודנטים, ולקשר אותן לתחום הטיפול באמנות באופן בו הן יהפכו לדרך ישימה לעבוד בקליניקה. שיטת הלימוד היא הרצאות פרונטאליות המשולבות בהתנסויות באמנות כדי להמחיש את הקשר בין התיאוריה לפרקטיקה.

טיפול CBT יצירתי - הגל השלישי- ACT ו- Mindfullness - אינטנסיב

בעשורים האחרונים צמחו בתחום הפסיכותרפיה המערבית גישות המזהות את המפתח לשינוי ביכולת לקבלה בלתי שיפוטית וקשובה כלפי כל מה שעולה. הגישות הללו משתייכות לזרם הגל השלישי בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מבין הגישות המשתייכות ל’גל השלישי’  שתי הגישות המובילות כיום הינם: גישת ה – ACT  וגישת הקשיבות (Mindfulness).

טיפול בילדים באמצעות יצירה - אינטנסיב

תחום הפסיכותרפיה בילדים ונוער מזמין יותר מכל תחום אחר תהליכים המבוססים מצד אחד ביטויים יצירתיים בינתחומיים ומצד שני גישות אינטגרטיביות ברמות רבות ומגוונות. בקורס הסטודנטים לומדים כי ההסמלה החזותית והיצירה, במהלך הטיפול הפסיכותרפויטי היצירתי, עוזרות לנו להבין את הדרך בה הילד מתבונן ומזהה את עצמו בעולם.

נשים: מיניות, פריון, אימהות - אינטנסיב

בעשורים האחרונים מחלחלת בנישות מסוימות בבריאות הנפש ההבנה כי לנשים צרכים פסיכולוגיים ייחודיים הנובעים מהמערך החברתי, הרגשי והפיזיולוגי הייחודי שלהן, וכי היבטים רבים של בריאות הנפש הפטריארכאלית ביסודה אינם תקפים לגביהן. תחום זה, של “בריאות הנפש של האישה”, מנסה לתת מענה אמפאתי ופרקטי לצרכיהן הייחודיים של הנשים.

גישות טיפוליות בפסיכודרמה

פסיכודרמה היא שיטת עבודה בפסיכותרפיה שמבוססת על הפעולה הדרמטית ועל משחק תפקידים. השיטה פותחה על ידי יעקב לוי מורנו. הפסיכודרמה היא אחת משיטות הטיפול באמנויות. הפסיכודרמה משלבת תאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, טכניקות מתחום הפסיכולוגיה ותאוריות הנוגעות לתהליכים העושים שימוש בדרמה ומשחק.

תהליכים סימבוליים בפסיכותרפיה

בפסיכותרפיה ביצירה ובהבעה מקושרים דימויים עם כוח תרפויטי. הכוח של הנפש לייצר דיאלוג נעשה באמצעות סמלים הבאים לידי ביטוי באמצעות דימויים. במהלך הטיפול הפסיכותרפיסט בהבעה ויצירה עושה שימוש בדימויים לצורך דיאלוג באופן ורבאלי משחקי ויצירתי. תהליך זה עשוי לפרט ולהרחיב את החלל הפוטנציאלי סביב נושאים ותהליכים שונים ובכך לעודד את ההרחבה וההתפתחות של אישיות המטופל.

* טל"ח - יתכנו שינויים בתכנית הלימודים.

תרפיה באומנות
תרפיה באמנות
תרפיה באמנות
IMG 20191030 WA0046 1
Call Now Button