כל מה שרציתם לדעת על תרפיה באומנות

מכירים את הביטוי “תמונה אחת שווב יותר מאלף מילים”? אם היינו צריכים להסביר בצורה פשוטה וברורה את המונח תרפיה באומנות, ייתכן כי התשובה לכך תהיה הביטוי הזה שכן הוא מצליח להעביר במסר ברור את ההשפעה שיש לאומנות על ההבנה והתקשורת בין בני האדם.

מהי תרפיה באומנות?

תרפיה באומנות מאפשרת למבוגרים וגם לילדים דרכים יצירתיות להבנה והבעה עצמית בשעה שהם מתמודדים עם אתגרים קוגניטיביים, רגשיים ופיזיים. יש הטוענים כי בני האדם עשו שימוש באומנויות לשם תקשורת וריפוי משחר ההיסטוריה, אך תרפיה באומנות הפכה להיות שיטת טיפול וריפוי רשמית רק בשנות ה40 של המאה שעברה לאחר שרופאים הבחינו במטופלים במחלות נפשיות אשר לעיתים הביעו את עצמם באמצעות ציור ועבודות יצירה אחרות.

בהתאם לאגודה האמריקאית לטיפול באומנות, תרפיה באומנות היא שיטת טיפול אשר נעזרת בשימוש באומנות ובתהליכים יצירתיים במסגרת טיפול פסיכולוגי וחוויה אנושית. חשוב לומר שהמטופלים אינם צריכים להיות טובים באומנות כדי להשיג את היתרונות הטמונים בשיטה, כאשר המטרה היא לאפשר למטופלים להיפתח ולשתף פעולה עם המטפל בדרכים חדשות אשר הוכחו כבעלות ערך רב לריפוי.

תרפיה באומנות – מי נחשבת לאימא הרוחנית של השיטה?

כפי שציינו אומנות תופסת חלק מרכזי בחייהם של בני אדם במשך אלפי שנים, אולם השימוש באומנות ככלי טיפולי מיוחס לשנות ה40 של המאה שעברה. ה”אימא של תרפיה באומנות” היא ללא ספק מרגרט נומברג, אשר האמינה בתהליך יצירתי ככלי שמאפשר לאנשים לפתח מודעות ולשת, ברגשות שהם מדחיקים, מסיבות כאלה או אחרות. מרגרט האמינה כי באמצעות שימוש ביצירה בעת נוכחות של מטפל, אנשים מגלים כי האומנות מאפשרת להם לחשוף דברים על עצמם ובאמצעות כך להגיע לריפוי פסיכולוגי. עבודתה היא המשפיעה ביותר על תרפיה באומנות עד ימינו אנו.

תרפיה באומנות – עבור איזה מקרים היא יעילה?

אנו נעזרים בתרפיה באומנות כשיטת טיפול שנועדה לסייע לנו בהתמודדות עם מגוון נרחב של הפרעות נפשיות ומצוקות פסיכולוגיות. במקרים שונים ניתן אף לשלבה בשיתוף עם שיטות טיפול נוספות. מחקרים מצביעים על תרפיה באומנות כדרך להתמודדות עם אנשים שחוו טראומה, אנשים שמתמודדים עם אתגרים רפואיים כדוגמת אירועים מוחיים או סרטן, אנשים הסובלים מאוטיזם, דמנציה או דיכאון.

בעבודה עם ילדים תרפיה באומנות הוכחה כמסייעת במקרים של טראומת ילדות, מוגבלויות, אסטמה כרונית וכל בעיה רגשית אחרת.

תרפיה באומנות הוכחה כמפחיתת לחץ וחרדה , כאשר מחקר שבוצע בשנת 2016 הוכיח כי פעילות יצירתית של שעה יכולה להפחית לחץ והיא בעלת השפעה חיובית על הבריאות המנטלית של המטופל. מטפלים נעזרים בשיטה גם במסגרת מטופלים הסובלים מהשמנת יתר, הפרעות אכילה וכד’.

כיצד מתנהל הטיפול בתרפיה באומנות?

אנשים שמתחברים לאומנות ונהנים מיצירה אומנותית, נוטלים חלק בהליך של חקר עצמי אשר מעניק להם מרחב בטוח לבטא את הרגשות שלהם. תהליך היצירה מאפשר להם להרגיש בטוחים ושולטים יותר בחייהם. התהליך עצמו מהנה ויכול להתבצע במסגרת של סשן טיפולי שבו המטופל יבצע את אחת הפעולות האומנותיות הבאות: צביעה, ציור, פיסול, יצירת קולאז’ים, פיסול בחמר, גילוף בעץ ועבודות יצירה אחרות.

הפעולה עצמה מתבצעת בנוכחות או בהנחיה של מטפל בשיטת תרפיה באומנות, במסגרת הסשן ידבר המטפל עם המטופל וביחד הם ינסו לחקור את היצירה והדמויות שמופיעות בה מתוך מטרה להשיג תובנות שישפרו את המצב המנטלי של המטופל.

תרפיה באומנות היא ללא ספק אחד המקצועות הטיפוליים המבוקשים ביותר, בעיקר לאור היתרונות הגדולים שלה ולכן בשנים האחרונות נוהרים מטפלים רבים ומחפשים ללמוד את השיטה. מרכז נוביצקי, הוא ללא ספק המרכז המבוקש והמועדף ללימודי תרפיה באומנות עם היסטוריה של 140 מחזורים ויותר מ2000 בוגרים וזאת באמצעות לימודים של שיטת נוביצקי. שיטת נוביצקי מבוססת על האמונה כי היצירה היא כלי רב עוצמתי באמצעותו ניתן לייצר שינוי מהותי בחיים של אנשים. לימודי תרפיה באומנות נמשכים שלוש שנים, ובסיומם זוכים הזכאים לתעודת תרפיסט באמנות מטעם המכון האקדמי הטכנולוגיה HIT. במסגרת שלוש השנים רוכשים המטפלים את הידע והמסגרת התיאורטית, פנומנולוגיה ביצירת אומנות דרך תהליך היצירה האישית, פסיכותרפיה קיומית, CBT, פסיכותרפיה ועוד.

תרפיה באומנות
תרפיה באומנות

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

הכשרת מטפלים

הכשרת מטפלים בית הספר הבינלאומי מכשיר מאמנים טיפוליים, תרפיסטים ופסיכותרפיסטים באמנות ויצירה בשיטת נוביצקי. תוכנית הכשרה להקמת קליניקה לטיפול קצר מועד

קרא עוד »

על שיטת נוביצקי

על שיטת נוביצקי בית הספר הבינלאומי ללימודי שיטת נוביצקי הייחודית שפותחה על ידי ד”ר בלה נוביצקי, מוכרת על ידי לשכת המטפלים העולמית . ICCF עשרות

קרא עוד »

פסיכותרפיה באמנות

הכשרת פסיכותרפיסטים באמנות בשיטת נוביצקי חווייתית ויצירתית המקנה פסיפס עשיר ומרתק של מיומנויות לעבודה בקליניקה

קרא עוד »
Call Now Button