אמנות משקמת

לימודי אמנות משקמת בשיטת נוביצקי

01 3

לימודי האמנות המשקמת מורכבים מלימודי עולם התופעות והפנומנולוגיה באמצעות האמנות ויצירתיות האדם.

נלמדים התכנים דרך סדנאות יצירה יחד עם הצגת התאוריה דרך מצגות, דיונים ותרגול.

בנוסף לחלק התאורטי בו נלמדים יסודות הטיפול, ישנו חלק נוסף של יישום מיומנויות טיפוליות ואמנותיות יצירתיות .

הלימודים מבוססים על למידה חווייתית ועל תצפית ודיון.

אמנות משקמת בשיטת נוביצקי היא שיטת טיפול ייחודית, המשלבת בין טיפול בגישות שונות ויצירה באמנות.

ד”ר בלה נוביצקי לוקחת בשיטתה את הטיפול והאמנות צעד אחד קדימה, ומאפשרת ביטוי רגשי בלתי מילולי באמצעות האמנות הפלסטית בשילוב צורות אמנות נוספות, מעולם הפסיכותרפיה, התרפיה באמנות השיקום וה-CBT.

שיטה זו ייחודית  ומשלבת יצירה, קוגניציה ורגש.

במסלול לאמנות משקמת הסטודנטים לומדים עקרונות יישומיים של עבודת המטפל השיקומי באמנות, יחד עם עקרונות השיטה כפי שהם באים לידי ביטוי בקליניקה.

במהלך הקורס נחשף הסטודנט לתכנים טיפוליים, שיקומיים ואמנותיים המהווים רקע תיאורטי ומעשי לתפיסה עליה מושתתת השיטה.  

הלימודים מושתתים על פיתוח מיומנויות אמנותיות יחד עם למידה על טיפול באוכלוסיות מוגבלות מגוונות ותיאוריות מובילות המהוות את השורשים מהם צמחה “שיטת נוביצקי”. 

התוכנית כולה פותחה על מנת להביא את האמנות והתפיסה היצירתית ככלים לשינוי עוצמתי, משמעותי ופורץ מבחינה אישית ומכל פרט לכל הסובבים אותו.

האמנות המשקמת  מאפשרת למטופל לעבור תהליך מעמיק וממוקד תוצאות בזמן קצר יחסית בחיים, ובכך מביאה להשגת יעדים ומטרות עד ליצירת המציאות הנכספת והרצויה.

לימודי האמנות המשקמת הינם חלק חשוב מתוך לימודי המסלול התלת שנתי לפסיכותרפיה באמנות אינטגרטיבית יצירתית של הלימודים המתקדמים של “שיטת נוביצקי”, ובהם ישנה העמקה של גישות טיפוליות תוך שילובן עם האמנות והיצירה.

לימודי אמנות משקמת- מתקיימים במשך שנה כאשר לומדים שני חצאי ימים בשבוע, או שנתיים כאשר בוחרים ללמוד חצי יום בשבוע (לפי בחירת הסטודנט) לקבלת תעודת מדריך לאמנות משקמת.

02 3

משך הלימודים וסך כל שעות הלימוד :

לימודי ה- אמנות המשקמת מתקיימים לפי בחירת הסטודנט בחלקם אונליין ובחלקם פרונטלי, מספר השעות ושכר הלימוד משתנה בהתאם.

לימודים פרונטליים: לימודי “מהות השיטה” לימודי בסיס: סה”כ 146 שעות אקדמיות- 128 שעות קורס הכשרה. כל מפגש 5 שעות אקדמיות 24 מפגשים.

לימודי אונליין עם מורה: לימודי “מהות השיטה” לימודי בסיס: סה”כ 114 שעות אקדמיות. כל מפגש 4 שעות אקדמיות. סהכ- 24 מפגשים, 96 שעות אקדמיות. מורכב מלימוד חומר עיוני, יצירה, וחלק תצפית ומעשי לתרגול מיומנויות שיקום.

ובנוסף, גם במסלול הפרונטלי כמו גם במסלול האונליין, מתקיים קורס סופרוויז’ן:  5 מפגשים אונליין שבו ניתן מענה לדילמות העולות במהלך מפגשי הדרכה וזאת על מנת לתת ליווי מקצועי למטפלים בשיטה הלכה למעשה. כחלק מחובות ההכשרה, יהיה על הסטודנט להעביר תהליך במספר מטופלים וזאת על מנת להיות זכאי לתעודה שתאפשר עבודה כמטפלים שיקומיים בשיטה.

הלומדים במסלול לתעודת מדריך ב”אמנות משקמת” מקבלים עוד קורס טכניקות באמנות, ביטוי אישי וליווי פרוייקטים (ניתן ללמוד במקביל בשנה אחת או לפצל לשנתיים) הכולל  186 שעות אקדמיות- קורס קבוצתי אונליין עם מורה, בו נלמדות מיומנויות בחומרי אמנות: ציור בחומרים שונים, רישום, צבעי מים, רישום צבעוני ועוד, ובמקביל ליווי פרוייקטים אישיים.

IMG 20191030 WA0060 1

תנאי קבלה ללימודי אמנות משקמת :

ראיון קבלה והתאמה

לימודי ההמשך של שיטת נוביצקי מודולריים ומשולבים והם כוללים מסלולים :

  • לימודי פסיכותרפיה אינטגרטיבית יצירתית – (3 שנים)- תעודת פסיכותרפיסט של המכון האקדמי טכנולוגי HIT
  • לימודי תרפיה באמנות (3 שנים)- תעודת תרפיסט באמנות של המכון האקדמי טכנולוגי HIT

 

שיטת הלימוד מביאה את הסטודנט לחוות את תהליך הטיפול והאמנות המשקמת אותו הוא לומד, להבין את העוצמות הטמונות בו ומתוך כך להתחיל שינוי בחייו הפרטיים כבר במהלך הקורס.
את החומר הנלמד מיישמים במהלך השיעורים, על ידי יצירה וביטוי אישי בחומרי האמנות השונים. כמו כן, ירכוש ויתרגל הסטודנט כלים, טכניקות יצירה ומיומנויות שונות וביניהם:

נושאיםפירוט התכנים הנלמדים
מיומנויות
הקשבה
נלמד להתבונן, ולהבין את
החוויה של האדם היוצר
את התופעות
יכולת
אינטואיטיבית
בהבנת המטופל
לאחר שליטה בדרגת ההקשבה הגבוהה
ביותר שנרכוש במהלך הקורס,
נשתמש ביכולות אינטואיטיביות להבנת תהליך הטיפול ומצבו הנוכחי
של המטופל
דמיון מודרךשימוש בדמיון מודרך ככלי להעצמה,
חיבור ויצירת דימוי עצמי מיטבי
של המטופל
ערכים כיסודות להבנה ובניית
עצמי
גילוי הערכים המהותיים בחיים כמנוף
לבניית זהות
פנומנולוגיה
של היצירה אל
מול החיים
חקר התופעות ביצירה במבט נקי, ללא
פרשנות והשלכתן אל מול
המציאות בחיים."פייסינג-אין"
מבוא לתהליכי השינויכיצד שינוי נוצר, אילו תהליכים האדם
עובר, ובאילו כלים משתמשים על מנת ליצור את השינוי
למידת האמנות ככלי
לביטוי רגשי
שימוש באמנות ככלי המעלה תכנים מהלא-מודע אל היצירה
ללא מילים
גילוי עצמי
באמצעות
היצירה
שימוש בטכניקות ייחודיות של
התבוננות ביצירה לגילוי הצדדים
העוצמתיים בחיי המטופל.
ייעוד החייםגילוי יעודנו בחיים באמצעות שימוש
במטאפורות העולות ומושלכות
אל היצירה.
מטרות ויעדיםנחדד את המטרות והיעדים דרך היצירה והתמקדות בחלקים בה.
כובד המסכהזיהוי המסכות בהן אנו משתמשים
בחיינו, מנגנוני הגנה
פריצת דרך מהי פריצת דרך, הבנת מהותה ואופן
שימושה בתהליך הטיפול
הגשר בין מצוי לרצויבניית הדרך להגשמה אותה נעבור
מהמצוי אל הרצוי בחיינו
משבר
וקונפליקטים
זיהוי משברים וקונפליקטים בטיפול
אתיקה עקרונות האתיקה אשר מנחים את
המטפלים בשיטת נוביצקי.
IMG 20200226 WA0014

תהליך השיקום מורכב מדיאלוג בין המטפל/המדריך לבין האדם היוצר את חייו ומביא אותו להתבונן בתהליך היצירה כך שיוכל להגיע לזיהוי של התופעות בבחירותיו האישיות בהקבלה לחייו האישיים. כך מתוך מציאת הפערים בין המצב העכשווי-הקיים לבין המצב העתידי-הרצוי, ניתן למצוא פתרונות ולהגיע לתוצאות. התפקיד של המטפל באמנות המשקמת   הוא מהותי וחשוב, עליו להעצים, לחזק ולהאמין באדם שמולו לאורך כל הדרך.

בתהליך אנו מגיעים לרגעים מרגשים של תובנות, וגילוי חוזקות אישיות שהאדם כלל לא היה מודע אליהן קודם לכן.

אנו מאמינים שכל אדם הוא שלם, עוצמתי ויצירתי וביכולתו להוות השראה לסביבתו ולחברה כולה.

אדם בעל סקרנות לגילוי עצמי, רגישות ותשוקה לחיים מלאים ויצירתיים המשלב ידע ומיומנויות טיפוליות ואימוניות, יכול להוות השראה ורצון לשינוי אצל האחר.

במסגרת לימודי האמנות המשקמת ילמדו הסטודנטים כבר מתחילת הקורס דרך תצפית ודיון תוך התנסות ביצירה בשיקום ובטיפול.  פרקטיקום מעשי בשיטת נוביצקי, הכולל תצפית בטיפול, התבוננות על התהליך הטיפולי, תוך כדי לימוד מושגי יסוד בטיפול ותוך דיון והעמקה בתהליך יחד עם המנחה שהינו מטפל הבכיר.

הפרקטיקום מאפשר בנייה של ידע מעמיק המבוסס על  התמודדות עם אתגרים אמיתיים  ונתמך בהנחיה אישית וצמודה. הקורס מאפשר לסטודנטים לחוות ולצפות בעבודה טיפולית כפי שהיא מתבצעת הלכה למעשה, לדון ולנתח את מרכיביה. התבוננות והעמקת ההבנה על התהליך המתרחש בפגישה, ויישום המושגים הנלמדים בכיתה בדיון בזמן הצפייה. התבוננות במטופל והתבוננות בתפקידי המטפל.  

אינטייק ויצירת קשר עם מטופל תוך יצירת חוזה וברית טיפולית. התבוננות ביצירת   SETTING סטינג, הכלה  והחזקה. תפקיד המטפל (הקשבה, לווי, שיקוף, תרגום, פירוש, ייצוג המציאות, תיווך). הסטודנטים יצפו במפגש שבועי טיפולי במטופל בתוך הקבוצה, יערכו תצפית אקטיבית וייערך דיון עם הסטודנטים על תהליך הטיפולי בו צפו.

דיון בסוגיות המאפיינות טיפול באמנות כפי שבאות לידי ביטוי בתצפית.  הסטודנטים נחשפים באופן מדורג לתהליכים מורכבים המהווים תשתית לקשר הטיפולי,  ולומדים על קבלת  אחריות אישית. בקורס ישנה התנסות עצמית של הסטודנטים במעשה הטיפולי בפועל יחד עם למידה מתצפית.

מפגש ראשוני של הסטודנטים עם עבודת השטח של טיפול באמנות תוך התבוננות פנומנולוגית.

בקורס זה ילמדו הסטודנטים היכרות עם עולם התופעות וכוחם המרפא והשיקומי של חומרי האמנות, מאפייני החומרים וכלי האמנות השונים בהתאם לנושאים בשיטת נוביצקי והשימוש בהם באמנות משקמת דרך חוויה חושית אישית. התאמה של חומרי אמנות לפי היעדים. השפה האמנותית נלמדת בד בבד עם השפה השיקומית – טיפולית, בדגש על התבוננות פנומנולוגית בתופעות, הצפייה ביצירת המטופל ומה ניתן להפיק מזה.

בדיקת החוויה שחומרי האמנות מזמנים ומה כל חומר עשוי לעורר אצל המטופל. השאלות המרכזיות בטיפול כמו גם בקורס הן בחירות של השימוש שהמטופל בוחר לעשות בחומרי האמנות והכוונת המטפל לחומרים השונים.

יילמדו הכרת גישות  ועקרונות של טכניקות לאמנות משקמת בחומרים השונים. החומרים והכלים שבאמצעותם המטופל יוצר דימויים חזותיים הם בעצם שותפיו לעבודה של המטפל.

בקורס נכיר מגוון רחב של חומרים שבהם משתמשים לפי נושאי טיפול שונים.

נחווה את החומרים בהתנסויות שונות ,על הרצף שבין רטוב ליבש, נשלט ובלתי נשלט.

נלמד על הפוטנציאל של כל חומר ועל מגבלותיו במפגש הטיפולי. נלמד למצוא את החומרים וההתנסויות שמתאימים לעבודה בהתאם לצורך הרגשי שבתהליך הטיפולי.

הקורס יכלול העברת ידע תאורטי בהרצאות ודיון במקביל להתנסויות שמדגישות את סוגי הקשר בין החומר למטופל תוך התבוננות פנומנולוגית.

טכניקות התערבות אמנותיות ליצירת קשר באמנות משקמת. הסטודנטים ילמדו דרך תיאוריה, דרך יצירה אישית ותרגול התנסותי.

אמצעים אלה מאפשרים שימוש לא מאיים בחומרי אמנות עם מטופלים פרטניים ובקבוצה.

* טל"ח - יתכנו שינויים בתכנית הלימודים.

01 3
02 3
IMG 20191030 WA0060 1
IMG 20200226 WA0014
Call Now Button